با بروکلی به جنگ سرطان بروید

1147

vegetables-673181_640

هیچ می دانستید بروکلی با آن ساقه ها و گل های کوچکش که ظاهری درخت مانند به آن داده یک گیاه ساخته دست بشر است؟! پژوهشگران گیاه شناسی و گیاه پروری با پیوندزدن های پی درپی گل کلم و سایر انواع کلم ها، بروکلی را پرورش داده اند.

نوع خاصی از بروکلی که تنها در ایالت کالیبریای ایتالیا رشد میکند، در نهایت باعث معروف شدن این کلم به «کالابرس» در سراسر جهان شد اما اسم «بروکلی» از کلمه لاتین «براکیوم» به معنی «چند بازو» گرفته شده است

کاشت و برداشت بروکلی همچنان فراگیرتر از قبل می شد و در سال 1925 دانشمندان از خواص بی نظیر و ضدسرطانی این گیاه تعریف می کردند. البته این خواص در سایر گیاهان چلیپایی مثل کلم برگ، گل کلم، کاهو و کلم بروکسل (کلم فندوقی) هم پیدا میشود  بروکلی دارای ویتامین های B، A C و مواد معدنی مثل پتاسیم، آهن، فولاسین (اسیدفولیک) و فیبر است

- Advertisement -

 

بروکلی نبین چه ریزه

گل های کوچک بروکلی میزان رسیده بودن و سلامتش را به شما نشان میدهد؛ اگر همه گل های سر بروکلی سبز تیره باشد، بسیار بهتر است که گاهی این رنگ طیف بنفش یا آبی- سبز را هم شامل میشود این گل ها نسبت به گل های سبز روشن یا زرد و سفید، بتاکاروتن و ویتامین C بیشتری دارند.

بروکلی دارای فیبرهای قابل حل و غیرقابل حلی است که هر بدن سالمی به آنها نیاز دارد همچنین دارای نوعی فلاوونوئید است که در کنار غلبه بر سرطان، به پیشگیری از بروز بیماری های قلبی و نیز به تاخیر انداختن دیابت نوع دو کمک میکند.

موقع خرید بروکلی هایی را که گل های شان ساییده یا بی رنگ است، ساقه های شان سفت و ریشه شان سخت شده، انتخاب نکنید. بین بروکلی تازه و منجمد، هیچ تفاوت قابل ذکری نیست و منجمدها که بسته بندی شده هم هستند، ساقه و ریشه اضافه و سفت ندارند و مواد مغذی شان بیشتر حفظ میشود البته محصولات منجمد دوبرابر تازه ها سدیم دارند!

با سرطان بجنگید!

بروکلی سرشار از کلسیم و مواد آلی تغذیه ای ضروری شامل بتاکاروتن، ایندول و ایزوتیوسیانیدهاست این مواد آلی می توانند مانع از تشکیل و تجمع مواد سرطان زا در سلول های هدف شوند.  اگر می خواهید با بروکلی ضدسرطان شوید و ریسک ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش دهید، باید روزی نصف پیمانه بروکلی میل کنید.

این مقدار بروکلی فقط 22 کیلوکالری انرژی دارد اما خواص بسیار ارزشمندی به بدن می رساند. همچنین مصرف بروکلی می تواند میزان آنتی اکسیدان های بتاکاروتن و لوتئین را در خون افزایش دهد و به این ترتیب احتمال اکسیداسیون سلول های سالم و همچنین سرطانی شدن شان کاهش می یابد.

سم زدایی با بروکلی

بروکلی یک سم زدای عالی و قوی برای بدن است؛ طبق آخرین پژوهش ها سه نوع ریزمغذی گلوکوزینولات که در ترکیبات خاص بروکلی وجود دارد، باعث چنین خاصیت شگفت انگیزی میشود این ریزمغذی ها در تمام فرآیند سم زدایی بدن شامل فعالسازی، خنثی سازی و حذف آلاینده های ناخواسته، نقش پشتیبانی را به عهده دارند. «ITC»ها مولکول های تنظیم کننده سم زدایی هستند که از گلوکوزینولات های بروکلی درست می شوند و به کنترل فرآیند سم زدایی کمک می کنند.

وقتی برای جبران کمبود ویتامین D فرد مجبور به مصرف مقادیر بالای مکمل هاست، مصرف فراوان مکمل های ویتامین A و K می تواند متابولیسم ویتامین D را متعادل نگه دارد بروکلی دارای ترکیبی از ویتامین A (به شکل بتاکاروتن) و ویتامین K است که این ترکیب به طرز غیرمعمولی قوی است بروکلی دارای نوعی فلاوونوئید است که بر اساس آخرین تحقیق ها، می تواند تجمع مواد آلرژی زا را در بدن کاهش دهد. این ترکیبات همچنین توجیه کننده خاصیت ضدعفونی کنندگی بروکلی است و دریچه ای روبه مطالعات بیشتر در باره خواص غذایی بروکلی است

در نقش «سس پاستا»

می توان از بروکلی سسی درست کرد که حسابی برای پاستا مناسب است! با مقداری روغن و پنیر می توان بروکلی بخارپز را به یک سس سبز تبدیل کرد. این سس واقعا خوشمزه است و به این ترتیب شما هم سبزی مورد نیازتان را مصرف می کنید. کافیست گل های سر نیم کیلو بروکلی را جدا کنید و در دو قاشق آب بخارپزشان کرده، با مقدار کمی نمک و فلفل طعم دارش کنید. مقداری روغن زیتون را در تابه گرم کرده، نصف یک پیاز کوچک یا دو عدد پیازچه را همراه با دو بن سیر خرد کنید و در روغن تفت دهید.

وقتی پیازها نرم شد، بروکلی را به تابه اضافه کنید و تا زمانی که بوی پیازداغ تان درنیامده، اجازه دهید مواد با هم بپزند. یک سوم پیمانه جعفری ساطوری شده را به محتویات تابه اضافه کرده، آب یک عدد لیموترش تازه را رویش بریزید و دو دقیقه مواد را بهم بزنید. در نهایت مواد داخل تابه را به مخلوط کن منتقل کرده، همراه یک چهارم پیمانه پنیر فتا و همین مقدار آب، مخلوط کنید. وقتی مخلوط یکدستی ایجاد شد، مقداری روغن زیتون به آن اضافه کرده و باز هم بزنید تا یکنواخت شود. حالا می توانید پاستای خود را با این سس مخصوص میل کنید.

خوشگل تر شوید

بروکلی حتی پوست تان را زیبا میکند و سلول هایی را  که به خاطر اشعه های مضر آفتاب آسیب دیده اند، ترمیم میکند. در واقع در طول فرآیند سم زدایی بدن، گلوکورافانین موجود در بروکلی توسط بدن به سولفورافان تبدیل می شود و همین ماده بیشترین تاثیر را در ترمیم آسیب های پوستی ناشی از تابش خورشید دارد  سعی کنید حداقل دو، سه بار در هفته و هربار حداقل یک تا یک و نیم پیمانه از انواع سبزی های چلیپایی (بروکلی و سایرکلم ها و کاهو) را در برنامه غذایی تان داشته باشید. برای زندگی سالم تر می توانید تعداد دفعات مصرف این سبزی ها را به چهار، پنج بار در هفته و هربار دو پیمانه برسانید.

پاستای بروکلی و فتا

500 گرم ماکارونی پنه را مطابق دستورالعمل روی بسته اش آبکش کنید. گل های بروکلی را شش دقیقه داخل آب بجوشانید و بعد از آب خارج کنید. مقداری روغن زیتون را روی حرارت متوسط گرم کرده، دو بن سیر را خرد کرده و دو دقیقه در روغن تفت دهید. حالا 250 گرم سوسیس دودی را به روغن اضافه کرده و کمی هم بزنید تا سوسیس ها داغ شوند. شعله اجاق را بالا بکشید و بروکلی، ماکارونی و 120 گرم پنیر فتای خرد شده را به سوسیس و سیر اضافه کنید.

در جوار پاستا

طعم و بافت بروکلی هماهنگی خاصی با پاستا دارد؛ به طوری که  می توان آن را همراه سالاد پاستای بروکلی و فتا سرو کرد؛ انتخاب با خودتان است!

سرخ کنیم یا بخارپز؟!

بهترین شیوه پخت بروکلی همان بخارپز کردن است؛ به این ترتیب ذرات فیبری آن قابلیت هضم بهتری خواهند داشت و در پی فعل و انفعالاتی که در معده رخ میدهد، کلسترول خون را هم کاهش میدهد  بیش از حد پختن بروکلی نه تنها باعث له شدنش می شود بلکه از  بین رفتن خواص و مزه آن  را به دنبال دارد پنج دقیقه بخارپز کردن این سبزی کافی است

می دانید که سرخ کردن یکی از بدترین و مضرترین شیوه های طبخ غذاست اما اگر مشکل اضافه وزن، چربی خون یا بیماری قلبی ندارید، بد نیست برای تغییر ذائقه یا برای علاقه مند کردن کودک تان به بروکلی، آن را در کره سرخ کنید و از طعمش لذت ببرید؛ البته فقط گاهی! سعی کنید موقع سرخ کردن بروکلی و مدت زمان سرخ کردن هم بیش از سه دقیقه نباشد؛ به این ترتیب دو سوم مواد مغذی (شامل ویتامین ها، مواد معدنی، فنول ها و گلوکوزینولات ها) موجود در بروکلی حفظ خواهد شد.

سه راه برای بروکلی خوری!

1. خام: بروکلی خام تردی دلپذیری به سالاد میدهد و می تواند همراه با روغن زیتون، فلفل تند و مقداری سیر طعم بی نظیری داشته باشد.

2. بخارپز: راحت ترین راه خوردن بروکلی بخارپز کردن است شما می توانید  آن را با مقدار کمی نمک، سرکه و روغن زیتون میل کنید.

3. کبابی: بروکلی کبابی نه تنها تردتر از بخارپزش است که طعم قوی تری هم دارد شما می توانید  آن را با مقداری پنیر پارمزان نوش جان کنید.

برای این کار اول گل های بروکلی را جدا کرده، ساقه را پوست بگیرید و به قطعات دوسانتی متری خرد کنید. بروکلی ها را در روغن زیتون بخوابانید و کمی نمک، فلفل سیاه و قرمز رویش بپاشید. بروکلی ها را در یک ردیف روی توری کبابی پخش کنید و برای 15 دقیقه در فری که با دمای 200 درجه سانتی گراد گرم شده، قرار دهید تا حسابی ترد شده و کمی برشته شوند

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here