هشدارهای نا آشنا از داروهای آشنا

0
494
Loading...
photo : pixabay.com
photo : pixabay.com

مصرف برخی از داروها ممکن است منجر به رفتارها و یا اثرات ناهنجاری شود که به فکرمان هم خطور نکرده استمی پرسید چگونه ؟ بیایید با هم برخی از اثرات داروهای دم دستی که هر روزه با عنوان های مختلف مصرف می کنیم بررسی کنیم.

 

  هشدارهای نا آشنا از داروهای آشنا

امکان دارد مصرف داروها عادات و حالات خاصی در شما ایجاد کند. این هشدار، چیزی نیست که بتوانید آن را بر روی برچسب قوطی یا بسته ی داروها مشاهده کنید؛ البته شاید بهتر است درج شود. پدیده ای به نام ” اثر صدور ” در این جا رخ میدهد، به این معنی که داشتن یک عادت خوب و صحیح منجر به کسب و انجام عادتی ناصحیح شود. این حالت بیش از آن چه تصور کنید رخ میدهد یک مثال در این زمینه بزنیم: در پژوهشی که در سال گذشته انجام شد نشان داد مصرف قرص های رژیمی معمولی می تواند شما را به سوی مصرف غذاهای نه چندان بهداشتی و مضر برای سلامت سوق دهد.

نمونه ای از این خوراکی ها، شکلات ها هستند( حتی برخی از پژوهش ها نشان می دهند اغلب قرص های لاغری در کل هیچ اثری نداشته اند) اما اثرات این پدیده در همین جا ختم نمیشود سه موردی که در ادامه مطرح می شود توضیحی بر این واقعیت است:
استاتین ها: پژوهشی جدید در دانشگاه توکیو بر روی 28 هزار بزرگسال آمریکایی نشان داد افرادی که از استاتین های کاهنده ی کلسترول استفاده می کنند حدود ده درصد بیشتر کالری جذب می کنند و در طی یک دوره ی ده ساله حدود چهارده درصد چاق تر از افرادی خواهند شد که دارویی مصرف نکرده اند. در واقع عادت های غذایی افراد غیر مصرف کننده تغییری نداشته است همچنین مصرف کنندگان استاتین ها1.3  _ معادل 6 تا 11 پوند_ وزن بیشتری نسبت به افرادی که استاتین مصرف نکرده اند (0.4) می گیرند. چرا ؟ کسانی که استاتین مصرف می کنند، خود را ملزم به رعایت رژیم خاصی نمی بینند؛ بنابراین باید بررسی کنند که این دارو تا چه حد در کاهش سطح اِل دی اِل خون شان موثر بوده است نظر دیگری در این مورد مطرح می شود این است که بزرگسالانی که استاتین مصرف می کنند؛ در کل رژیم و عادت های غذایی غیر صحیحی دارند و نمی خواهند دست از این رژیم ها بردارند.

مصرف مسکن ها مانند تیغ دو لبه ای عمل میکند که از سوی دیگر عوارض ناخواسته ای را برای فرد به ارمغان می آورد. نتایج این پژوهش نشان میدهد که مصرف کننده ی مسکن تا پنج برابر بیش تر از سایرین در معرض مشکلات قلبی و عروقی و کلیوی قرار می گیرد

ویتامین ها: کسانی که از دارو نما هایی که به تصورشان مولتی ویتامین بوده استفاده می کنند، احتمال بیشتری دارد که به رفتارهای ناصحیح بهداشتی و مضر برای سلامت مانند داشتن روابط جنسی غیر اخلاقی، مصرف بالای الکل و حمام آفتاب دست بزنند؛ به علاوه این افراد در رژیم غذایی شان کمتر از خوراکی های ارگانیک استفاده می کنند و کمتر به ورزش پرداخته و تحرک پایینی دارند. نتایج کامل این پژوهش در مجله ی علوم روان شناختی در سال 2010 به چاپ رسیده است
مصرف مولتی ویتامین این تصور را در فرد ایجاد میکند که در برابر رفتارهای غیر صحیح از لحاظ بهداشت و سلامت کاملاً مصون است پژوهشی که در کشور تایوان در این زمینه انجام شد نشان میدهد که افراد سیگاری که مولتی ویتامین مصرف می کنند، احتمال کمی وجود دارد که دست از سیگار بکشند، زیرا معتقدند ویتامین ها از آنها در برابر سرطان محافظت می کنند.
مُسکن ها: عقیده ای اشتباه در میان مردم رواج دارد که اگر پیش از ورزش از مسکن هایی مانند ایبوپروفن استفاده کنیم دیگر دچار عوارض دردناک پس از ورزش نخواهیم شد! اما این کاملاً اشتباه است
در پژوهشی در BMJ Open بر روی 4 هزار شرکت کننده در ماراتون 2010 در بُن صورت گرفت، نیمی از شرکت کنندگان از ضد دردها یا مسکن ها به عنوان اقدامی پیش گیرانه برای ممانعت از درد عضلات ناشی از دویدن استفاده کرده بودند. متأسفانه تصور عمده ی مردم بر این است که این عمل ، کارایی آنها را در ورزش بالا می برد؛ در حالی که کاملاً در اشتباهند. مصرف مسکن ها مانند تیغ دو لبه ای عمل میکند که از سوی دیگر عوارض ناخواسته ای را برای فرد به ارمغان می آورد. نتایج این پژوهش نشان میدهد که مصرف کننده ی مسکن تا پنج برابر بیش تر از سایرین در معرض مشکلات قلبی و عروقی و کلیوی قرار می گیرد؛ بنابراین توصیه می شود اگر ورزشکار حرفه ای نیستید ، حتی مسکن ها هم نمی توانند شما را تبدیل به یک برنده ی مسابقات جهانی ماراتون کنند اما قطعاٌ این امکان ناخوشایند را برایتان ایجاد می کنند که کارتان به بیمارستان بکشد، پس از داروها بدون نسخه ی دکتر استفاده نکنید!

 

پژوهشگران کشورمان، موفق به تولید داروی بیوتکنولوژی حاصل از شیر به صورت قرص دارای ترکیبات ضدسرطان شدند. دانشیار تغذیه دام دانشگاه تبریز پس از بررسی و تحقیقات گسترده موفق به تولید داروی بیوتکنولوژی حاصل از شیر به صورت قرص شد که این طرح رتبه بر تر…

پیش به سوی آرامش با ایمپلت های ضد…

در آینده ای نه چندان دور دیگر مصرف قرص یا دارو به شکل خوراکی نخواهد بود. درواقع این شیوه ی دریافت دارو منسوخ شده و با احساس درد در هر ناحیه، ایمپلت مربوط دارو را مستقیما در آن مکان تزریق خواهد کرد.

      قرص گوجه فرنگی تولید شد !

پژوهشگران دانشگاه کمبریج قرصی را از گوجه فرنگی تهیه کرده اند که مصرف روزانه آن می تواند حمله قلبی را قطع کرده، جریان خون را بهبود بخشد و سلامت شریانها را حفظ کند.
Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.