بعد از غذا دور میوه را خط بکش

0
4213
Loading...
photo : pixabay.com
photo : pixabay.com

همیشه می گویند میوه بخورید و هر روز در شبکه های تلویزیونی و رادیویی و روزنامه ها و مجله ها متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای داشتن بدنی سالم و جوان باید میوه و سبزیحات مصرف کرد. تمام پیام های سلامتی شما را به سمت مصرف انواع میوه ها هدایت می کنند.
اما در این میان کمتر شنیده یا خوانده ایم که برای خوردن میوه به چه نکاتی باید توجه کرد یا چه زمانی بهترین موقع مصرف است برای همین «سیب سبز» سراغ دو متخصص طب سنتی و مدرن رفته تا همه شک و شبهاتی را که درباره میوه خوردن وجود دارد برای همیشه برطرف کند. البته طب سنتی و مدرن درباره خوردن میوه و بهترین زمان مصرف آن نظرات متفاوتی را ارائه می دهند. در این شماره سراغ دکتر نسرین بعیری، متخصص طب سنتی و دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه رفته ایم و درباره آداب صحیح مصرف میوه پرس و جو کرده ایم.
انتخاب میوه متناسب با مزاج
با توجه به متفاوت بودن افراد و ویژگی مزاجی متفاوت آنها مصرف میوه در یک زمان خاص برای تمام افراد توصیه نمی‏شود. دکتر نسرین بعیری، متخصص طب سنتی  در این باره می گوید: در هر فرد با توجه به ویژگی مزاجی و همچنین هدف از مصرف میوه، زمان مصرف متفاوت است

بعد از غذا دور میوه را خط بکش

به طور کلی اکثر اطبا زمان مناسب مصرف را قبل از غذا ذکر می کنند زیرا اعتقاد دارند که سرعت هضم میوه زیاد است اما از طرفی باید توجه داشت مصرف میوه های تر از قبیل زردآلو، توت، خربزه، هلو و آلو قبل از غذا در تابستان مناسب نیست.
بعد از غذا دور میوه را خط بکش
اگر میوه پس از غذا خورده شود، با غذا مخلوط شده و زمان توقف آن در معده طولانی میشود در نتیجه میوه فاسد می شود و باعث فساد غذا نیز میشود به این معنی که مصرف میوه با غذا باعث ایجاد اختلال درهضم و تولید اخلاط فاسد می‏شود.
در حقیقت میوه های تازه بهتر است با فاصله زمانی مناسب قبل از غذا مصرف شوند؛ به جز میوه های ایجادکننده قبض در شکم مانند به، انار و سیب.
این میوه ها اگر قبل از غذا مصرف شوند ایجاد یبوست در فرد می کنند، بنابراین بهتر است بعد از غذا مصرف شوند. روش مطلوب آن است که فرد پس از مصرف میوه کمی راه برود و سپس غذا بخورد.
درهم خوری ممنوع!
با توجه به متفاوت بودن افراد با یکدیگر از سویی و تفاوت انواع میوه از سوی دیگر مصرف هیچ دو میوه‏ای با هم توصیه نمی‏شود و در هر بار مصرف میوه بهتر است یک نوع میوه صرف شود. همچنین بهتر است بین مصرف انواع غذاها و میوه فاصله زمانی رعایت شود تا هریک جداگانه هضم شده و در هضم یکدیگر اختلال ایجاد نکنند
بهترین انتخاب
به گفته دکتر بعیری بهترین میوه از دیدگاه طب سنتی انجیر و انگور است به طوری که گفته می شود انگور و انجیر بیشترین خاصیت غذایی را دارند. مصرف خرما نیز در مناطقی که به خوردن آن عادت دارند، بسیار مفید است
انار، به، سیب و خربزه نیز از جمله میوه های مغذی هستند به علاوه تمام موارد گفته شده مصرف میوه خشک که در تمام سال قابل نگهداری است نیز مفید است
میوه خوردی آب نخور
از دید طب سنتی مصرف میوه ای که کاملا نرسیده، یا میوه‏ای که محل رویش آن با محل زندگی فرد متفاوت است مضر شناخته شده و چندان توصیه نمیشود
به علاوه باید توجه داشت بعد از مصرف میوه تازه نباید آب به ویژه آب یخ مصرف کرد. موضوع دیگر قابل توجه این است که از نظر طب سنتی شیر هم یک غذا محسوب می شود؛ بنابراین مصرف میوه با آن ممنوع است حتی مصرف شیر موز که در حال حاضر مرسوم شده به دلیل اختلال در هضم توصیه نمی‏شود.
هر زمان دلت خواست میوه بخور
دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه  معتقد است: میوه را در هر زمانی از روز به عنوان میان وعده می توان مصرف کرد و هیچ محدوده زمانی خاصی ندارد بعضی ها معتقدند میوه را قبل از غذا یا همراه غذا نباید مصرف کرد. در حالی که این مطالب تغذیه سالم زندگی سالم – علمی ندارد هیچ ایرادی ندارد که میوه را قبل، همراه یا بعد از غذا مصرف کنیم.
متنوع و متناسب میوه بخور
بهترین روش خوردن میوه برای یک فرد عادی و سالم، استفاده از خود میوه سالم و تازه، همراه پوست آن است آبمیوه، کمپوت، پوره یا اشکال دیگر میوه ها، هیچکدام به اندازه خود میوه نمی توانند مفید باشند. این را هم باید گفت که ویتامین ها و موادمغذی در گروه های مختلف غذایی پراکنده شده اند.
بنابراین باید از تمام گروه های مواد غذایی مصرف کرد و خوراک متنوعی داشت. نکته مهم این است که تمام موادغذایی باید به طور متناسب مصرف شود.
وعده هایت را زیاد کن، مقدار را کم
توصیه ما این است که افراد تعداد دفعات مصرف میوه را افزایش دهند؛ به طوری که میزان مصرف در چند وعده تقسیم شود. متاسفانه برخی افراد یک یا دوبار در روز اما با حجم خیلی زیاد میوه مصرف می کنند که این کار صحیح نیست.
اگر حجم مواد دریافتی در یک وعده بیش از حجم دستگاه گوارش باشد، مسلما این پرخوری می تواند سبب اختلالات هضم و نهایتا اختلالات جذب شود. یعنی مواد مغذی موجود در میوه ها به دلیل پرخوری، با کارایی کمتری هضم و جذب میشود
افراط و تفریط ممنوع!
برخی از افراد، خام گیاهخوار هستند و بیش از یک فرد عادی میوه و سبزیجات مصرف می کنند. این افراد ممکن است دچار مشکلات گوارشی شوند. حتی اگر کسی خام گیاهخوار هم نباشد اما در مصرف میوه و سبزیجات همراه غذای اصلی افراط کند، ممکن است دچار مشکلات گوارشی شود.
باید در نظر داشت مصرف متعادل میوه و سبزیجات در هیچ زمانی ممنوعیت ندارد آنچه که ممنوع است مصرف بیش از حد و افراطی هرنوع ماده غذایی است میوه ها اگر در حد متعادل مصرف شوند هیچ مشکل تداخلی برای جذب مواد غذایی به وجود نخواهد آمد.
توصیه جهانی: 5 تا 9 بار مصرف میوه در روز
از نظر سازمان جهانی بهداشت یک فرد عادی سالم باید حداقل 5 نوبت میوه و سبزیجات را در طول روز مصرف کند. دانشگاه هاروارد که معتبرترین دانشگاه علوم دکتری دنیاست این تعداد را 9بار در روز اعلام کرده است
شاید این تعداد وعده های لازم برای مصرف میوه و سبزیجات برای برخی افراد غیرواقعی و عجیب باشد اما اگر به الگوی غذای سنتی خودمان هم دقت کنیم همین روند را می بینیم. نسل های قدیم ما هم همین تعداد وعده مصرف میوه و سبزیجات را در طول روز داشته اند.
هر وعده، چقدر میوه مصرف کنیم؟
میوه های پاییز و زمستان که حجیم ترند مثل سیب، پرتقال، نارنگی و. . . یک واحد میوه؛ میوه های تابستانی که دانه ای هستند مثل توت، شاتوت، توت فرنگی، گیلاس و. . . 4/3 لیوان؛ هندوانه یک برش 120 گرمی؛ سبزیجات برگی مثل سبزی خوردن، 50 گرم و صیفی جات هر 100 گرم به عنوان یک وعده محسوب میشود طبق این معیارها باید میزان مصرف روزانه خود را کنترل کنید.
هرترکیبی را امتحان نکنید
خوردن شیر با میوه معمولا مطابق میل افراد نیست اما موز با شیر یا خرما با شیر اتفاقا ترکیب خوبی برای تغذیه است که بسیاری از افراد آن را دوست دارند. به هرحال بهتر است ترکیبات عجیب و غریب را که تا به حال مصرف نشده کنار بگذاریم.
خوردن غذاهای مشابه تداخلی ایجاد نمیکند
به طور کلی گروه های غذایی که به هم مانند هستند چندان تداخلی با هم ندارند و می توان آنها را همزمان مصرف کرد. اتفاقا اصل اساسی تغذیه حفظ تنوع مواد غذایی است؛ مثلا توصیه می کنیم کودکان را به یک نوع میوه خاص عادت ندهیم. بهتر است که تنوع رعایت شود و انواع میوه های فصل را استفاده کنیم.

مثل معروف عسل و خربزه
از گذشته خوردن همزمان خربزه با عسل را منع می کردند که موضوع درستی بوده و بهتر است رعایت شود وگرنه فرد را دچار مشکلات جدی گوارشی در معده میکند. به علاوه خوردن میوه با ترشی یا سرکه کار غلطی است به طور کلی بهتر است گروه های مختلف غذایی خیلی با هم ترکیب نشوند.
میوه را با پوست بخور
به طور کلی خوردن میوه با پوست بهتر است؛ البته اگر میوه به مواد شیمیایی مربوط به سم زدایی آلوده نباشد. میوه هایی مثل هلو، گلابی و. . . اگر بحث بهداشت مواد غذایی را رعایت کرده باشند بهتر است با پوست خورده شوند. در برخی از باغ ها که سموم دفع آفات نباتی استفاده می شود، ممکن است باقیمانده این مواد در میوه ها وجود داشته باشد. تازه اگر سموم استاندارد باشند باز هم محدودیت زمانی برای مصرف دارند؛ یعنی مثلا بعد از استفاده از سم تا چند روز نباید چیده شوند.
برخی از باغداران مسائل بهداشتی مربوط به سموم گیاهی را رعایت می کنند. اما برخی دیگر متاسفانه با ناآگاهی کاری می کنند که خوردن میوه به جای آنکه به سلامتی کمک کند، سبب بیماری میشود روش ایده آل خوردن میوه، همراه با پوست است اما به دلیل برخی مسائل بهداشتی، گاهی لازم است پوست آن کنده شود

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.