برای داشتن ناخن هایی زیبا شامپوی تان را عوض کنید

0
1087
Loading...
photo : pixabay.com
photo : pixabay.com

برای داشتن ناخن هایی زیبا شامپوی تان را عوض کنید

 ناخن ها در زیباتر کردن دست هر خانمی یک عضو جدا شندنی است برای داشتن ناخن هایی زیبا و سالم بهتر است چند نکته اصلی و مهم زیر را رعایت کنید.

چگونه ناخن هایی زیبا و سالم داشته باشیم؟

 صحبت کردن از نقش ناخن در زیبایی دست ها، تکراری است همه می دانند داشتن ناخن هایی کشیده، تمیز و سالم برای زیبایی و ظرافت دست یک خانم لازم و ضروری است اما آیا همه خانم ها می دانند چگونه باید چنین ناخن هایی درست کنند. در زیر 11 روش مراقبتی ساده و کاربردی را به شما یاد می دهیم که راز داشتن ناخن هایی زیباست

برای داشتن ناخن هایی زیبا پوشش ناخن های خود را کوتاه یا دستکاری نکنید

خواه خودتان ناخن های تان را مرتب می کنید، خواه نزد متخصص می روید، در هر صورت توصیه اول این است که پوشش ناخن های تان را از بین نبرید. پوششی که در انتهای ناخن و محل اتصال با پوست انگشت وجود دارد، مانعی طبیعی برای جلوگیری از رشد قارچ و باکتری روی ناخن محسوب می شود که با یک بار برداشتن این پوشش، محافظ ناخن از بین می رود.

این کار نه تنها پوشش ناخن را بدتر میکند بلکه باعث می شود این پوشش ورم کرده، زبر و قرمز شود و درنهایت به عفونت ناخن هم منتهی میشود این اتفاق تنها از طریق برداشتن پوشش رخ نمیدهد، بلکه عقب بردن پوشش ناخن هم می تواند چنین مشکلاتی را به وجود بیاورد.

مرطوب کردن بستر ناخن و پوشش آن باعث جلوگیری از شکستن ناخن ها می شود

البته دلیل محکم علمی برای این ایده وجود ندارد که مرطوب نگه داشتن بستر ناخن ها باعث رشد بهتر آنها می شود، اما دست کم از این مساله مطمئن هستیم که مرطوب کردن پوشش ناخن از شکستن ناخن ها جلوگیری میکند. اگر ناخن های تان مستعد شکستن هستند، یکی از مهمترین دلایل آن می تواند کمبود مرطوب کننده باشد. چرب کردن دور پوشش ناخن، به کل ناخن کمک کرده و احتمال شکستن، لب پر شدن، ترک خوردن و شکافتن آن را کم میکند.

از سفت کننده ناخن کمتر استفاده کنید یا اصلا استفاده نکنید

محصولاتی که به عنوان سفت کننده ناخن در بازار به فروش می رسند، برای ناخن هایی مناسبند که ضعیف یا شکننده شده باشند؛ در غیر این صورت ناخن های عادی به سفت کننده نیازی ندارند. ناخن سالم، ناخنی است که انعطاف پذیر باشد؛ بنابراین اگر می خواهید ناخن های تان صدمه ای نبینند، با استفاده از سفت کننده های ناخن، آنها را شکننده تر نکنید.

برای داشتن ناخن هایی زیبا و سالم از مکمل بیوتین استفاده کنید

تحقیق های متعدد نشان داده مکمل های بیوتین (یکی از ویتامین های گروه B که در زرده تخم مرغ یافت می شود) باعث بهبود ضخامت ناخن شده و از شکاف برداشتن و شکستن آن جلوگیری میکند. برخی محصولات ناخن هم وجود دارند که دارای سیلیکون و مکمل های MSM هستند؛ این دو ماده غذایی هم کمک شایانی به سلامت ناخن می کنند. محصولات ناخن دارای کلسیم، مخمر یا فلورید، تاثیر قابل توجهی بر سلامت ناخن ها دارند، اما یکی از مکمل هایی که تاثیری بر ناخن ندارد، ژلاتین است

برای داشتن ناخن هایی زیبا و سالم کمتر از مانیکورهای حرفه ای استفاده کنید

رفتن مداوم به سالن های مانیکور و پدیکور ناخن، کاری بسیار لوکس است و بسیاری از خانم ها به دفعات این کار را انجام می دهند اما افرادی که به صورت مستمر و در فاصله زمانی کوتاه به این سالن ها سر می زنند، بیشتر از دیگران در معرض خطر بی دوامی و خشکی بستر ناخن قرار می گیرند. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می تواند یکی از دلایل چنین اتفاقی باشد. همچنین افرادی که به صورت مستمر مانیکور می کنند، معمولا از عفونت مزمن بستر ناخن رنج می برند. از علائم این بیماری، می توان به پف کردن و قرمز شدن نواحی اطراف پایه ناخن اشاره کرد.

برای مراقبت از ناخن های تان بیش از حد دست ها را نشویید و به پاک کننده های شیمیایی دست نزنید

هر چند شستن دست ها برای حفظ بهداشت فردی بسیار مهم است، اما افراط در این کار می تواند باعث تخریب ناخن های شما شود. اگر در محیطی کار می کنید که شستن دست ها در فاصله های کوتاه مدت، کاری اجباری است، توصیه می شود در طول روز از کرم های نرم کننده استفاده کنید و دور پوشش ناخن های تان به صورت اختصاصی مقدار کمی کرم بزنید.

ناخن مصنوعی نکارید

کاشتن ناخن مصنوعی به طور کلی برای ناخن ها خوب نیست زیرا خطر ابتلا به عفونت قارچی یا حتی باکتریایی را بالا برده و گاهی به آسیب دائمی منجر میشود اما اگر می خواهید حتما ناخن مصنوعی بکارید، فقط نوک ناخن های تان را بکارید. بااینکه کاشتن نوک ناخن هم می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، اما از آنجایی که سطح کمتری از ناخن را پوشش میدهد، احتمال بروز بیماری کمتر است

برای داشتن ناخن هایی زیبا و سالم از پاک کننده های پایه استون استفاده نکنید

اگر ناخن های شکننده ای دارید، نباید از پاک کننده های ناخنی که دارای استون هستند، استفاده کنید. ترکیب شیمیایی استون باعث می شود ناخن ضعیف و شکننده، نه تنها نتواند خود را بهبود بخشد، بلکه آن را ضعیف تر هم کند.

برای مراقبت از ناخن های تان از سوهان های زبر استفاده نکنید

سوهان های زبر قدیمی (فلزی) دشمن اصلی ناخن هستند. این سوهان ها باعث ایجاد شکاف ها و ترک های کوچکی در ناخن می شوند و همین شکاف ها به شکسته شدن ناخن منجر می شوند. به شما توصیه می کنیم از سوهان های نرم استفاده کنید و هنگام سوهان کشیدن، آن را به صورت رفت و برگشتی روی ناخن نکشید، بلکه باید خیلی آرام ناخن را در یک جهت سوهان کشید تا کمترین احتمال شکستگی برای آن به وجود بیاید.

برای مراقبت از ناخن های تان شامپوی خود را عوض کنید

هنگامی که شامپوی جدیدی را امتحان می کنید، تنها به این نکته دقت دارید که آیا این شامپو، با موهای تان سازگاری دارد یا خیر؟ اما آیا تا به حال دقت کرده اید که شامپوی شما، با ناخن های تان هم سازگاری دارد؟ این نکته به ویژه در مورد شامپوهای مخصوص موهای چرب بسیار صادق است این شامپوها برای از بین بردن فسفات و دیگر چربی های طبیعی موجود در پوست سر طراحی شده اند. اگر ناخن های خیلی خشکی دارید، استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب، این توانایی را دارد که ناخن های شما را بیش از گذشته خشک کند.

ناخن انگشت های پا را فراموش نکنید

هر اتفاقی که برای انگشتان دست های شما ممکن است رخ بدهد، می تواند برای انگشتان پاهای شما هم به وجود آید؛ به ویژه باتوجه به پدیکورهای بی دقتی که انجام میشود از آنجایی که پاها زمان بیشتری در کفش و در محیطی تاریک و نمناک هستند، فضای مستعدتری برای رشد قارچ ها به وجود می آورند. اگر به صورت مستمر پدیکور می کنید، حتما از وسایل شخصی خودتان استفاده کنید و به مسوول پدیکور اجازه ندهید زیر ناخن یا پوشش آن را خالی کند. همچنین کوتاه کردن ناخن های پا به صورت زاویه دار، به جای کوتاه کردن مستقیم، باعث افزایش ریسک گوشه کردن ناخن می شود؛ اتفاقی که بسیار دردناک است و در عین حال می تواند به عفونت هم منجر شود

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.