این که می گویند شلغم برای سرماخوردگی مفید است تا چه میزان صحت دارد؟

0
2998
Loading...
photo : pixabay.com
photo : pixabay.com

 این که می گویند شلغم برای سرماخوردگی مفید است تا چه میزان صحت دارد؟

دکتر سیدرضا رضایی دریا کناری، دکتر و متخصص طب سنتی ایران با اشاره به این که شلغم یک آنتی بیوتیک طبیعی است و می تواند مقاومت بدن را در برابر بیماری های ویروسی و عفونی بالا ببرد و سبب التیام علائم زکام و سرماخوردگی میشود

خواص شلغم از دیدگاه طب سنتی

 از قدیم گفته اند شلغم خواص تغذیه ای و درمانی زیادی دارد و در کتب طب سنتی نیز درخصوص مصرف این سبزی توصیه های زیادی شده و در روایات آمده است اگر روزی یک شلغم بخورید هرگز بیمار نخواهید شد. اما نکته مورد توجه این که در برخی منابع قدیمی درخصوص شلغم خواصی مطرح شده است که از نظر علمی با طب جدید تداخل دارد، اما در مقابل خواصی هم گفته شده که مصرف این سبزی می تواند در کنار درمان های جدید از میزان علائم برخی بیماری ها بکاهد.
دکتر سیدرضا رضایی دریا کناری، دکتر و متخصص طب سنتی ایران می گوید: شلغم، گرمی درجه 2 دارد و اگر به صورت آبپز مصرف شود گرمی آن رو به اعتدال می رود و علائم آزاردهنده خاصی ایجاد نمیکند. البته اگر شلغم را همراه کمی نمک، سکنجبین، عسل یا شکر قهوه ای بخورید سازگاری بیشتری با بدن پیدا میکند و می توانید از خواص تغذیه ای و درمانی آن بهره بیشتری ببرید.

به گفته این متخصص، شلغم تولید گاز و نفخ نمیکند، اما در افرادی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند اگر شلغم پلاسیده و مانده بخورند به سبب آن که دیرهضم و ثقیل می شود امکان تولید نفخ و گاز را در بدن زیاد میکند و برای رفع این ضرر بهتر است شلغم را با زیره بخورند.

شلغم ، قند خون را پایین نمی آورد

در برخی منابع قدیمی گفته شده شلغم شامل مقادیری انسولین گیاهی است و می تواند قند خون را پایین بیاورد و مصرف آن برای مبتلایان به دیابت ضرری ندارد دکتر رضایی در این خصوص می گوید: این که گفته می شود شلغم خام یا آب آن برای کنترل قند خون مناسب است به صورت قطعی و علمی تائید نشده است و حتی شلغم پخته می تواند افزایش دهنده قند خون، اشتهاآور و چاق کننده باشد.

به گفته این متخصص، تمام میوه ها شامل درصدی قند هستند و تنها انواعی از میوه ها یا سبزی ها که طعم تلخی دارند را می توان در گروه خوراکی های مناسب برای کنترل قند خون در نظرگرفت مبتلایان به قند خون بالا اگر می خواهند به شیوه طبیعی و با مصرف گیاهان و خوراکی های کاهنده قند خون، مشکل شان را تحت کنترل در آورند حتما باید به متخصصان طب سنتی مراجعه کنند تا به صورت مستمر و نه موقتی با برنامه های غذایی خاص قند آنها کنترل شود.

شلغم ، داروی موثر سرماخوردگی

این که می گویند شلغم برای سرماخوردگی مفید است تا چه میزان صحت دارد؟

دکتر رضایی با اشاره به این که شلغم یک آنتی بیوتیک طبیعی است و می تواند مقاومت بدن را در برابر بیماری های ویروسی و عفونی بالا ببرد، می گوید: شلغم ترکیبات میکروب کش و ضدعفونی کننده دارد و سبب التیام علائم زکام و سرماخوردگی می شود و از ابتلای به آن جلوگیری میکند. خلط آور، درمان کننده سرفه های خشک، گلو درد، ملین سینه و التیام دهنده تنگی نفس است و در کل ریه ها را پاک و با لینت ملایم روده ها سموم و میکروب ها را از بدن خارج میکند.

به گفته این متخصص به روش های زیادی می توان از شلغم برای التیام علائم سرماخوردگی استفاده کرد. با استفاده از بخور شلغم آبپز یا بخارپز می توانید به التیام سردرد ناشی از سرماخوردگی کمک و ریه ها و مجاری تنفسی را از خلط های مسدودکننده پاکیزه کنید. به این طریق سینوس ها باز و گرفتگی بینی رفع میشود قرقره آب شلغم پخته هم برای التیام گلودرد موثر است.

همچنین می توانید شلغم خام یا پخته را رنده یا له کنید و با عسل بخورید. برای رفع سرماخوردگی نوزادان و کودکان می توانید در شلغم حفره ای ایجاد کنید و در آن مقداری عسل بریزید و روی آن را بپوشانید. پس از مدتی، آب شیرینی از اختلاط عسل و آب شلغم ایجاد می شود که به عنوان یک شربت شیرین و مقوی سیستم ایمنی برای کودکان اثرات درمانی مطلوبی دارد.

یکی از موثرترین فرآورده های شلغم، سوپ آن است که خاصیت فوق العاده ای برای درمان سرماخوردگی دارد این سوپ را از ترکیب جو، هویج، شلغم، پیاز و گشنیز تهیه کنید.

شلغم ، تقویت کننده قدرت جنسی

شلغم در تقویت تخمدان ها و دستگاه تناسلی نقش اساسی دارد و زنان را مستعد باروری میکند و افزایش دهنده منی در مردان است و میل و غرایز جنسی را زیاد میکند. تخم شلغم و روغن آن از شلغم خام خواص قوی تری دارد و با افزایش قدرت و استحکام نواحی تناسلی، برای التیام زودانزالی و ناتوانی جنسی مردان توصیه شده است و می تواند به باروری نطفه مردان منجر شود. تخم شلغم را می توان پودر و چند قاشق چایخوری میل کنید یا همراه با عسل و آب جوش بنوشید یا آن که تخم آن را بجوید.

خواص متنوع شلغم

دکتر رضایی از خواص دیگر شلغم چنین می گوید: قوه بینایی را زیاد میکند و به سبب داشتن گوگرد فراوان، سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برد. شلغم املاح معدنی زیادی همچون کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم و گوگرد دارد و یکی از منابع پیشگیری کننده از پوکی استخوان است و مصرف آن برای رشد و نمو استخوان کودکان و نوجوانان و کمک به استحکام استخوان سالمندان توصیه می شود؛ البته باید بدانید کلسیم آن در حدی نیست که بتوان آن را جایگزین شیر و فرآورده های لبنی کرد.

در طب جدید، شلغم و کلم را در گروه مواد گواترزا دسته بندی کرده اند، اما به گفته دکتر رضایی در طب سنتی با توجه به مزاج خوراکی ها و بیماری ها چون شلغم گرمی درجه 2 دارد، عاملی برای تشدید یا بروز این بیماری عنوان نشده است

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.