بلایی که با « نشستن » سر خود می‌آوریم!

0
594
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

بلایی که با «نشستن» سر خود می‌آوریم!

بیشتر ما در طول روز مشغول به کارهایی هستیم که به صورت نشسته انجام میشود.

بعد از انجام کار هم غالبا در حین تردد به منزل در حالت نشسته قرار داریم. جالب اینجاست به منزل هم که می‌رسیم در حین کارهای مختلف و مشاهده تلویزیون باز هم در حالت نشسته قرار می‌گیریم. اینجاست که واقعا باید نگران شد چرا که نشستن طولانی‌مدت برای بدن مضر است

 در ادامه، نگاهی به صدمه‌های وارد شده به بدن بر اثر نشستن طولانی‌مدت خواهیم داشت:

۱. کند شدن فرآیند هضم غذا

کارهای زیادی را در حین نشستن انجام می‌دهیم که یکی از آنها خوردن غذاست جالب اینجاست که حتی بعد از غذا خوردن هم بیشتر مردم عادت دارند سر میز بنشینند و به صحبت ادامه دهند. نشستن طولانی در حین و بعد از غذا خوردن باعث میشود فرآیند هضم غذا کندتر از معمول انجام شود. یبوست مزاج، ترش‌کردن، سوزش معده، درد‌های معده و افزایش وزن از عوارض نشستن طولانی‌مدت هستند

۲. گرفتگی عضلات و دردهای عضلانی

نشستن طولانی‌مدت باعث میشود دردهایی در قسمت کتف و شانه، گردن و پشت بدن ایجاد شود. این امر به خصوص اگر اصول درست نشستن رعایت نشود بیشتر خود را نشان میدهد. بیشتر افراد پس از اینکه مدتی به صورت نشسته قرارگرفته‌اند به یک سمت خم می‌شوند و بدن در حالتی غیر اصولی قرار می‌گیرد و صدمات بیشتری را در درازمدت متحمل میشود. به همین دلیل است که شاهد هستیم افرادی که شغل آنها به اصطلاح پشت میز نشینی است بیشتر از دردهای عضلانی شکایت می‌کنند. حتی اگر نشستن از روی رعایت اصول سلامتی بدن هم انجام شود باز هم فشار بیشتری به گردن و شانه‌ها وارد میشود. مهره‌های کمر نیز در نشستن درازمدت تحت فشار قرار می‌گیرند و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند. این امر ممکن است ریسک ابتلا به بیماری فتق دیسک کمر را بیشتر کند.

۳. تحلیل‌رفتن پاها

وقتی برای مدت زیادی در حالت نشسته قرار می‌گیریم، پاها فعالیت کمتری انجام می‌دهند. این امر در درازمدت ممکن است به پاها صدمه بزند. نشستن در حالت سکون باعث میشود گردش خون کمتر انجام شود، لختگی خون در رگ‌ها ایجاد شود، قسمت‌های پایینی بدن و پاها متورم شوند، استخوان‌ها دچار ضعف شوند و حتی فردی که زیاد می‌نشیند به بیماری پوکی استخوان دچار شود. جالب اینجاست که راه‌های آسانی برای جلوگیری از این عوارض وجود دارد برای نمونه پیشنهاد می‌کنیم از هر فرصتی برای تحرک استفاده کنید تا خون در رگ‌ها جریان داشته باشد. اگر از صبح تا بعد از ظهر در محل کار خود نشسته‌اید و در منزل نیز برای استراحت جلوی تلویزیون لم داده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم از زمان پخش آگهی‌های طولانی‌مدت تلویزیونی استفاده کنید و قدم بزنید. از هر فرصتی برای پیاده‌روی استفاده کنید و اگر فرصت داشتید، حرکات کششی در قسمت پا انجام دهید تا خون در رگ‌ها جریان بگیرد.

۴. ضعف عضلانی

همه به خوبی می‌دانیم که هر چه فعال و سرزنده‌تر زندگی کنیم، روح و جسم سالم‌تری هم خواهیم داشت. از طرف دیگر فعال‌بودن از لحاظ فیزیکی در زندگی و کار باعث میشود در کنار سالم و قوی ماندن عضله‌ها، انعطاف آنها نیز حفظ شود. به این ترتیب اگر خسته و کوفته از سر میز کار خود بلند شده‌اید، بد نیست حرکات کششی انجام دهید تا در روز بعد دچار گرفتگی‌های عضلانی نشوید. ناگفته نماند که تنها پاها در اثر نشستن طولانی‌مدت دچار مشکل نمی‌شوند و راه‌رفتن به تمامی عضلات کمک می‌کند تا انعطاف خود را حفظ کنند. نشستن به صورت طولانی‌مدت عضلات شکمی، ران‌ها، ساق پا و عضلات نشیمنگاه را نیز ضعیف می‌کند. برای پیشگیری از ضعیف‌شدن این عضلات پیشنهاد می‌کنیم از هر فرصتی برای تحرک بیشتر استفاده کنید. برای نمونه اگر محل کار یا منزل شما در ساختمانی چند طبقه قرار دارد، به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها استفاده کنید. تا جایی که ممکن است سعی شود تا مسیرهای کوتاه‌مدت را به صورت پیاده طی کنید. در محل کار نیز از هر فرصتی برای قدم‌زدن استفاده کنید. از طرف دیگر استفاده از صندلی‌هایی که دسته ندارند نیز باعث میشود تا به صورت ناخودآگاه صاف‌تر بنشینید. پیاده‌روی ۱۰ دقیقه‌ای به ازای هر یک ساعتی که می‌نشینید نیز گزینه‌ مناسبی به نظر می‌رسد. اگر انجام تمامی این موارد برای شما ممکن نیست باز هم حداقل کاری که می‌توان انجام داد این است که در هنگام نشستن پاهای خود را در زیر میز کشش دهید.

در پایان باید گفت همان‌گونه که در جریان قرار گرفتید، نشستن طولانی برای بدن خطرات زیادی دارد و پیشنهاد می‌کنیم در کنار انجام دادن توصیه‌های ذکرشده، برنامه‌ای منظم برای رفتن به باشگاه ورزشی داشته باشید.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.