عواملی که عمر شما را کم میکنند

826
graphicstock.com
graphicstock.com

عواملی که عمر شما را کم میکنند

  اگر قهوه خور هستید؟

  در مورد فواید نوشیدن قهوه زیاد شنیده ایم و نمی خواهیم در این قسمت روی همه یافته های پژوهشگران در مورد خواص قهوه خط بکشیم اما قصد داریم شما را از نوشیدن بیش از اندازه آن منع کنیم چراکه با توجه به نتایج یک پژوهش، افراط در مصرف قهوه می تواند شما را با خطر مرگ زودرس مواجه کند. مجله مایوکلینیک نتایج بررسی هایی را منتشر کرده که نشان میدهد قهوه خورهای حرفه ای که قبل از رسیدن به 55 سالگی، هر هفته بیشتر از 28 فنجان، یعنی روزانه حدود چهار فنجان از این نوشیدنی را میل می کنند، با خطر مرگ زودرس روبه رو هستند درحالی که اگر بعد از 55 سالگی این میزان قهوه را بنوشند، چنین خطری تهدیدشان نمیکند.

- Advertisement -

اگر  زیاد می نشینید؟

پشت میزنشینی استخوان های تان را از بین می برد، قلب شما را تهدید میکند و باعث می شود هر روز چاق تر شوید. همین دلایل کافی است تا به خاطر نشستن زیاد در طول روز و کم تحرکی جان خود را زودتر از آنچه فکر می کنید از دست دهید. به نوشته دیلی میل، پژوهشگران می گویند کارمندهایی که بیشتر از یک سوم روزشان را پشت میز می نشینند، در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. پس اگر شما نمی خواهید جزو کسانی که به خاطر این عادت جان شان را از دست می دهند باشید، بین ساعات کاری مدام از روی صندلی بلند شوید و چند قدمی راه بروید.  فراموش نکنید که این  روش برای حفظ سلامتی شما توصیه شده است

 اگر گردن تان کلفت است؟

شکم بزرگ می تواند شما را هر لحظه به مرگ نزدیک کند اما تنها شکم گنده ها با خطر از دست دادن جان شان روبه رو نیستند. پژوهشگران می گویند این خطر گردن کلفت ها را هم تهدید میکند. پژوهشگران می گویند چربی های زیرپوستی که در گردن شما انباشته شده است و احتمالا هر روز بیشتر هم می شود، می تواند از نشانه های مبتلا شدن به بیماری های قلبی باشد پس اگر احساس کردید یقه لباس تان سخت تر از قبل بسته می شود، هر چه سریع تر نام تان را در یک باشگاه ورزشی بنویسید، رژیم غذایی سالم تری را انتخاب کنید و برای کم کردن چربی های انباشته و اضافی بدن تان تلاش کنید.

 اگر رقیب عشقی دارید؟

برای آقایانی که به خاطر بله گرفتن از همسر آینده شان باید با مرد دیگری رقابت کنند خبر خوبی نداریم. پژوهشگران می گویند احتمال مرگ زودرس در میان این افراد بیشتر است به نوشته ساینس دیلی، این مردها مدام باید برای جلب توجه کسی که دوستش دارند انرژی بگذارند و استرس تحمل کنند و به همین دلیل زندگی شان را در معرض خطر قرار می دهند. پس اگر نمی خواهید در جوانی بمیرید، کسی را برای زندگی مشترک انتخاب کنید که خواستگار دیگری ندارد

اگر  افسرده اید؟

اضطراب و افسردگی فقط زندگی را برای شما سخت نمیکند بلکه می تواند شما را به مرگ هم نزدیک تر کند. از نظر پژوهشگران کسانی که از بیماری های خفیف روانی رنج می برند و با اضطراب و افسردگی درگیرند، 67 درصد بیشتر از دیگران به مرگ زودرس دچار می شوند و 16 درصد بیشتر از آنها به خاطر سرطان یا بیماری های قلبی در جوانی می میرند. پژوهشگران می گویند از آنجا که مبتلایان بیماری های خفیف روانی به متخصصان مراجعه نمی کنند و بیماری شان تشخیص داده و درمان نمی شود، بیشتر به خاطر ابتلا به مشکلات روانی و بیماری های مربوط به آن جان خود را از دست می دهند. البته ابتلا به بیماری های شدید روانی هم خطر مرگ زودرس را بالا می برد تا جایی که پژوهشگران ثابت کرده اند بیمارانی که دچار اسکیزوفرنی هستند به طور متوسط 20 سال زودتر از دیگران می میرند.

 اگر مادرتان چاق است؟

یک بار دیگر باید به خاطر مشکلات دیگران قربانی شوید و زندگی تان را در معرض تهدید قرار دهید. پژوهشگران می گویند چاقی مادر شما می تواند زندگی خودتان را تهدید کند. به نوشته دیلی میل، بررسی های آنها نشان میدهد کودکانی که مادری چاق دارند، بیشتر از آنهایی که از مادری با وزن طبیعی متولد شده اند در معرض مرگ زودرس قرار می گیرند. پژوهشگران بر این باورند که چاقی دوران بارداری، خطر ابتلای کودک به فشارخون و قند خون بالا را بیشتر میکند و این مشکلات زمینه ساز ابتلای فرد به بیماری های قلبی و عروقی میشود به گفته پژوهشگران، فرزندان مادرانی که بی ام آی آنها از 30 بیشتر است، 35 درصد بیشتر از آنهایی که وزن طبیعی دارند دچار مرگ زودرس می شود و این کودکان 29 درصد بیشتر از دیگران به خاطر مشکلات قلبی روانه بیمارستان می شوند.

اگر کمتر از شش ساعت می خوابید؟

نه تنها شیوه ای که با کمکش به خواب می روید، بلکه میزان خواب شما هم می تواند مرگ یا زندگی شما را در دست خود بگیرد. از نظر پژوهشگران فقط قرص های خواب آور نیستند که شما را به کشتن می دهند، کم خوابی هم می تواند به اندازه این داروها کشنده باشد.  می گویند برای حفظ سلامت باید هر روز بین هفت تا هشت ساعت بخوابید اما شاید ندانید که خواب کمتر از شش ساعت نه تنها سلامت جسم و روان که جان شما را هم به خطر می اندازد. به نوشته تلگراف، پژوهشگران می گویند کسانی که کمتر از این میزان در شب می خوابند، 12 درصد بیشتر از آنهایی که خواب شان 8 ساعت در شب است باخطر مرگ زودرس مواجهند. درحالی که از نظر پژوهشگران بیشتر از 9 ساعت خوابیدن در شب هم می تواند سلامت را به خطر بیندازد اما خواب کم هم خطر مرگ بر اثر ابتلا به دیابت، فشارخون بالا، افزایش کلسترول بد و چاقی را بیشتر میکند.

 اگر مجردید؟

کم نیستند کسانی که با دیدن چالش ها و دشواری های زندگی متاهلی، دوران مجردی شان را به عنوان دوران طلایی زندگی خود معرفی می کنند اما پژوهشگران بر این باورند آدم های متاهل حتی اگر از این موضوع به ظاهر ناراضی باشند، بیشتر از مجردها عمر می کنند.  به گزارش سماتک به نقل از دیلی میل، پژوهشگران ثابت کرده اند خانم های مجرد حدود هفت تا 15 سال کمتر از زنان متاهل زندگی می کنند و حتی در همین دوران کوتاه زندگی شان، بیشتر از زنان متاهل به بیماری های گوناگون دچار می شوند. از نظر پژوهشگران شرایط برای مردهایی که مجرد می مانند و هرگز ازدواج نمی کنند از این هم بدتر است و عمر آقایان مجرد هشت تا 17 سال از مردهایی که ازدواج کرده اند، کمتر است با توجه به بررسی های انجام شده، مردهای مجرد 32 درصد بیشتر از مردهای متاهل خود را در معرض مرگ قرار می دهند و زنانی که مجرد هستند 32 درصد بیشتر از همتایان متاهل شان با چنین خطرهایی خود را مواجه می کنند. پژوهشگران بر این باورند حلقه گسترده حمایتی که افراد متاهل از آن بهره مند هستند، به آنها احساس قدرت بیشتری میدهد از طرف دیگر وجود همسر آنها باعث می شود وضعیت تغذیه و سلامت بهتری داشته باشند درحالی که مجردها کمتر به سلامت خود می رسند.

 اگر نابارورید؟

ناباروری تنها غم کسانی که در آرزوی پدر شدن هستند را بیشتر نمیکند. پژوهشگران می گویند اگر این مشکل پایش به زندگی مردها باز شود، می تواند جان شان را هم بگیرد. پژوهشگران دانشگاه استنفور معتقدند مردانی که به مشکل ناباروری دچار هستند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر جوانمرگ شدن قرار دارند. به گفته پژوهشگران مردان جوانی که دو یا تعداد بیشتری اختلال در اسپرم دارند، نسبت به کسانی که با چنین مشکلاتی درگیر نیستند کمتر عمر می کنند اما پژوهشگران هنوز دلایل کوتاه شدن عمر آنها را نمی دانند.

اگر با نظامی ها ازدواج کنید

بررسی های پژوهشگران نشان میدهد دلیل اصلی مرگ در میان افراد مشهور ابتلا به عفونت و سرطان است و از آنجا که آنها کمتر سبک زندگی سالم را انتخاب می کنند، جان شان را زودتر از نظامیانی که چارچوب های خاصی برای زندگی شان دارند از دست می دهند.

اگر  با همسرتان کل کل می کنید؟

گفتیم که طلاق، رقابت های عشقی یا بی یار ماندن مرگ را به شما نزدیک میکند. با این وجود پژوهشگران می گویند حتی اگر با هیچ کدام از اینها مواجه نشوید اما رابطه تان با همسر یا اعضای خانواده تان شکرآب باشد، باز هم مرگ شما را تهدید میکند. دیلی میل نوشته است از نظر پژوهشگران دعواهای مداوم با همسر، دوستان یا اعضای خانواده باعث می شود پیری را نبینید و در میانسالی جان خود را از دست دهید. درحالی که پژوهشگران تاثیر مرگ آور مشاجرات خانوادگی را ثابت کرده اند، بر این موضوع هم تاکید می کنند که همه افراد به یک اندازه از این موضوع تاثیر نمی پذیرند. با توجه به بررسی های آنها مردها و افراد بیکار بیشتر از دیگران از این مشکلات و بحث ها تاثیر می پذیرند و جان خود را به خاطرشان از دست می دهند.  این گروه از پژوهشگران بر این باورند که مردها در مواجهه با مشکلات و سختی ها  اثرپذیری بیشتری دارند و مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. این در حالی است که غالب زنان در این شرایط قوی تر برخورد می کنند.

 اگر سریال بین هستید؟

این روزها بازار سریال دیدن داغ است و کم نیستند کسانی که ساعات زیادی از زمان خانه بودن شان را در مقابل تلویزیون می گذرانند. پژوهشگران می گویند شاید دیدن برنامه های تلویزیونی افراد را سرگرم کند و فکر خیلی چیزها را از سرشان بیرون کند اما خطر مرگ زودرس را در میان آنها دوبرابر میکند.  بررسی ها نشان میدهد تلویزیون بین بودن تحرک را از افراد می گیرد و جان شان را تهدید میکند. هلث دی نیوز نوشته است به خاطر همین بی تحرکی ها، کسانی که هر روز سه ساعت یا بیشتر را در مقابل تلویزیون می گذرانند دوبرابر بیشتر از آنهایی که با جعبه جادویی میانه ای ندارند به مرگ زودرس نزدیک می شوند. با توجه به گفته متخصصان، برای سالم ماندن قلب و طول عمر بیشتر، هر فرد باید حداقل 75 دقیقه در روز را به فعالیت های هوازی بگذراند و اگر این الگو را در زندگی اش رعایت نکند، باید این واقعیت تلخ را هم بپذیرد.

اگر  کمرتان پهن است؟

اگر دور کمرتان پهن باشد، احتمالا اعتماد به نفس لباس خریدن را از دست می دهید چراکه همیشه باید لباس هایی را انتخاب کنید که دور کمرشان اندازه تان است اما قدشان برای تان حسابی بزرگ است اما این تنها مشکلی نیست که اضافه شدن چربی به دور کمرتان برای شما ایجاد میکند. پژوهشگران می گویند این اتفاق می تواند عمر شما را هم کم کند. دیلی میل نوشته است بالا بودن اندازه دور کمرتان شما را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی قرار میدهد و احتمال مرگ تان بر اثر مشکلات تنفسی و سرطان را هم بیشتر میکند. از نظر پژوهشگران در صورتی که دور کمر آقایان از 90 سانتی متر بیشتر باشد، با گذشتن از 40 سالگی، طول عمر آنها سه سال کمتر می شود و اگر دور کمر این افراد به 110 سانتی متر برسد، شیبی که آنها را به مرگ هدایت میکند، تند تر هم میشود به گفته پژوهشگران زن ها هم نباید اجازه دهند دور کمرشان از 70 سانتی متر بیشتر شود چراکه در این صورت بعد از 40سالگی عمرشان سه سال کمتر می شود و اگر دور کمرشان به 95 برسد، از این هم به مرگ نزدیک تر می شوند.

اگر  کمرتان پهن است؟

اگر دور کمرتان پهن باشد، احتمالا اعتماد به نفس لباس خریدن را از دست می دهید چراکه همیشه باید لباس هایی را انتخاب کنید که دور کمرشان اندازه تان است اما قدشان برای تان حسابی بزرگ است اما این تنها مشکلی نیست که اضافه شدن چربی به دور کمرتان برای شما ایجاد میکند. پژوهشگران می گویند این اتفاق می تواند عمر شما را هم کم کند. دیلی میل نوشته است بالا بودن اندازه دور کمرتان شما را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی قرار میدهد و احتمال مرگ تان بر اثر مشکلات تنفسی و سرطان را هم بیشتر میکند. از نظر پژوهشگران در صورتی که دور کمر آقایان از 90 سانتی متر بیشتر باشد، با گذشتن از 40 سالگی، طول عمر آنها سه سال کمتر می شود و اگر دور کمر این افراد به 110 سانتی متر برسد، شیبی که آنها را به مرگ هدایت میکند، تند تر هم میشود به گفته پژوهشگران زن ها هم نباید اجازه دهند دور کمرشان از 70 سانتی متر بیشتر شود چراکه در این صورت بعد از 40سالگی عمرشان سه سال کمتر می شود و اگر دور کمرشان به 95 برسد، از این هم به مرگ نزدیک تر می شوند.

اگر  عضلات تان ضعیف است؟

مرگ قبل از 55 سال را مرگ زودرس یا همان جوانمرگی تعبیر می کنند. پژوهشگران می گویند چنین فاجعه ای می تواند به دلایل مختلفی سراغ آدم ها برود و یکی از دلایل آن ضعف عضلانی است به نوشته هلث دی نیوز از نظر پژوهشگران نوجوان هایی که در عضلات شان احساس ضعف می کنند و ماهیچه های قوی ندارند، ممکن است پیش از رسیدن به 55سال جان خود را از دست دهند، درحالی که قوی بودن ماهیچه ها نزدیک به 20 تا 35 درصد خطر جوانمرگ شدن را کم میکند. گذشته از این پژوهشگران معتقدند کسانی که ماهیچه های قوی دارند کمتر به بیماری های روانی از قبیل اسکیزوفرنی مبتلا می شوند اما آنهایی که عضلات شان ضعیف است، به احتمال 5/9 درصد بیشتر از دیگران به خاطر مشکلات قلبی جان شان را از دست می دهند و 6/24 آنها هم به خاطر خودکشی می میرند. اما آمار مرگ بر اثر مشکلات قلبی در آنهایی که عضلات قوی دارند 6/5 درصد است و تنها 9/16 درصد آنها جان خود را می گیرند.

 اگر  در کودکی استرس داشته اید؟

آنچه در کودکی به شما گذشته است، تا دم مرگ هم رهای تان نخواهد کرد. پژوهشگران می گویند شرایطی که در روزهای کودکی تجربه کرده اید حتی می تواند به جوانمرگ شدن تان منجر شود. از نظر آنها کسانی که در کودکی شان استرس زیادی را تجربه کرده اند، در بزرگسالی بیشتر بیمار می شوند و زودتر هم می میرند. به نوشته تلگراف از نظر پژوهشگران استرس، فقر و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن در کودکی، بیماری های قلبی و التهابی را در بزرگسالی به جان آدم ها می اندازد و باعث می شود سلول های این افراد زودتر پیر شود. براساس پژوهش ها، کسانی که کودکی شان را در خانواده های بدتری گذرانده اند، بیشتر در معرض ابتلا به فشارخون قرار دارند و قلب شان هم بیشتر بیمار میشود از نظر پژوهشگران امید به زندگی این افراد و کسانی که در کودکی والدین شان را از دست داده اند هم کمتر است و خطر مرگ زودرس بیشتر تهدیدشان میکند.

 اگر پسرتان چاق است؟

شاید از خواندن این تیتر تعجب کنید و بگویید مگر می شود چاقی یک نفر دیگر زندگی شما را تهدید کند؟! اما پژوهشگران می گویند حتی چنین موضوع عجیبی می تواند با زندگی شما بازی کند. هلث دی نیوز نوشته است والدینی که پسر چاق دارند، بیشتر با خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی روبه رو می شوند. از نظر پژوهشگران درحالی که بزرگ کردن پسری که وزنش از اندازه طبیعی کمتر است چنین خطری را به جان پدر و مادرها نمی اندازد، چاق بودن فرزند پسر باعث ابتلای والدین به بیماری های قلبی، تنفسی، دیابت و حتی برخی از سرطان ها میشود پژوهشگران هنوز علت دقیق این موضوع را اعلام نکرده اند اما در بررسی که انجام دادند دریافتند میان چاقی پسرها و مرگ زودرس والدین شان به این دلایل همبستگی آماری وجود دارد

 اگر  با قرص می خوابید؟

اگر بدون دارو خواب به چشم تان نمی آید خبر بدی برای تان داریم. شما با دست خودتان با جان خود بازی می کنید. پژوهشگران می گویند کسانی که با قرص های خواب آور به خواب می روند، 35 درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. آنها می گویند کسانی که بین 18 تا 132 قرص خواب آور را در سال دریافت می کنند، 6/4 برابر کسانی که با این داروها میانه ای ندارند به مرگ زودرس گرفتار می شوند. این درحالی است که آنهایی که کمتر از 18 قرص در سال را هم دریافت کرده اند، تا 5/3 برابر بیشتر از کسانی که داروی خواب آور نمی خورند جان شان را به خطر می اندازند.

اگر از هر هفت نفر، یک نفر

از آنجا که در کشورهای توسعه یافته از هر هفت زوج یکی شان نابارور است، پژوهشگران توصیه می کنند درمان این مشکلات جدی تر گرفته شود تا مردهای کمتری قربانی مرگ در جوانی شوند. آخرین آمار رسمی که در مورد شیوع ناباروری در کشور اعلام شد، مربوط به دو سال پیش است آماری که در سال 91 توسط مسئولان فاش شد می گوید بیشتر از 20 درصد زوج های ایرانی نابارور هستند به گفته رئیس پژوهشگاه باروری و ناباروری ابن سینا 2/20 درصد زوج های ایرانی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند درحالی که شیوع ناباروری در دنیا بین 12 تا 15درصد گزارش شده است البته هنوز اعلام نشده چه تعداد از این افراد مرد بوده و علاوه بر ناباروری، با کاهش عمر ناشی از آن روبه رو هستند با این وجود پژوهشگران تاکید می کنند که مردان نابارور بیشتر از آقایانی که توانایی پدر شدن دارند در معرض خطر جوانمرگی قرار دارند، چراکه ناتوانی بدن این مردها در تولید اسپرم های بارور مشکلات دیگری برای سلامت شان ایجاد میکند که به کوتاه شدن عمر می انجامد، پس اگر همسرتان چنین مشکلی دارد، به جای سوختن و ساختن فورا برای درمان او اقدام کنید. ‬‎

اگر حیاط خلوت دارید؟

شاید مردهای خیانتکار احساس کنند باهوش تر از دیگران هستند و بدون آنکه کسی از مخفی کاری های شان بویی ببرد، برای رسیدن به خواسته های غیرمجازشان قدم برمی دارند اما پژوهشگران می گویند این افراد در واقع تیشه به ریشه خود می زنند و با جان شان بازی می کنند. دیلی میل نوشته است خیانت می تواند قلب مردها را از کار بیندازد و زندگی شان را به پایان برساند. از نظر پژوهشگران بیشتر شدن استرس این مردهای پنهان کار و اضافه شدن عذاب وجدان و احساس گناه به مشکلات شان باعث زودتر مردن آنها میشود پژوهشگران بر این باورند که رابطه هایی که خارج از چارچوب ازدواج شکل می گیرد، می تواند فشارخون و ضربان قلب مردها را بالاتر ببرد و طولانی شدن این روند هم می تواند به قیمت جان آقایان تمام شود.

 اگر مشهور هستید؟

اگر در آرزوی کسب شهرت هستید و دل تان می خواهد به جمع بازیگران، خوانندگان یا ورزشکاران سرشناس وارد شوید، این قسمت را بخوانید. پژوهشگران می گویند رسیدن به چنین آرزویی می تواند جان شما را بگیرد. به نوشته ساینس دیلی، این افراد سرشناس هفت سال ونیم زودتر از دیگران می میرند اما کسانی که در گروه درجه داران نظامی قرار دارند، هشت سال بیشتر از این افراد مشهور عمر می کنند. درحالی بازیگران و خوانندگان و ورزشکاران مطرح در خطر مرگ قرار دارند که تاجران و سیاستمداران به طور میانگین سه سال بیشتر از این افراد عمر می کنند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید