نوشیدنی‌ها و مواد غذایی که مانع جذب آهن می‌شوند

0
466
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

آهن یک عنصر اساسی است و کمبود آهن می‌تواند علائمی نظیر خستگی، سردردهای خفیف، سرگیجه و تنگی نفس را به همراه داشته باشد.

مطالعات نشان میدهد اکثر زنان دچار کم خونی یا آنمی هستند کم خونی می‌تواند مشکلات جدی برای سلامت به همراه داشته باشد. طبق مطالعات مصرف برخی از مواد خوراکی می‌تواند با فرایند جذب آهن تداخل یابد که فرد دچار کم خونی باید در مصرف آنها اعتدال داشته باشد.

طبق مطالعات چای سیاه و دم نوش‌های گیاهی می‌توانند ۵۰ تا ۷۰ درصد مانع جذب آهن شوند. اگر قادر به کنار گذاشتن چای نیستید، فقط آن را بین وعده‌های غذایی، و نه همراه با غذا، مصرف کنید.

قهوه هم همانند چای، نوشیدنی دیگری است که می‌تواند موجب اختلال در جذب آهن بدن شود. از آنجائیکه قهوه و چای دارای پلی فنول هستند به طور مستقیم در ممانعت از جذب آهن نقش دارند.

مطالعات دیگری نشان می‌دهند که کاکائو هم می‌تواند تا حدود ۷۱ درصد مانع از جذب آهن شود. از این رو در صورت ابتلا به کم خونی، میزان شکلات مصرفی‌تان را کاهش دهید.

پروتئین‌های سویا و یا حتی محصولات سویا هم به طریقی مانع از جذب آهن می‌شوند چرا که سویا دارای اسیدی موسوم به فیتات است این اسید تمایل به پیوند با آهن دارد و از این رو مانع از جذب آهن توسط بدن میشود.

مواد خوراکی غنی از کلسیم نظیر شیر و سایر محصولات لبنی هم به بازدارنده‌های جذب آهن معروف هستند افراد مبتلا به کم خونی باید در مصرف ماست، پنیر، کشک اعتدال را رعایت کنند.

تخم مرغ هم دارای پروتئینی است که با آهن پیوند خورده و مانع از جذب آن توسط بدن میشود

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.