از خواص توت چه می دانید؟

0
558
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

توت سفید و شاتوت هر دو محصول درخت توت سفید هستند و خواص فوق العاده ای دارند؛ خواص آنتی اکسیدانی، جوانی، تقویت سیستم ایمنی و …

توت ها بسیار خوشمزه و مغذی هستند و مردم سراسر جهان نیز آن را دوست دارند و از خوردنش لذت می برند. توت و شاتوت هر دو محصول درخت توت سفید هستند این میوه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و در 100 گرم آن فقط 47 کالری وجود دارد شاتوت شامل مقادیر قابل توجهی از مواد شیمیایی گیاهی فلاونوئیدی موسوم به آنتوسیانین هاست که مطالعات علمی نشان داده است مصرف آن ها موجب حفظ سلامت شده و با سرطان، پیری، بیماری های عصبی، التهاب، دیابت و عفونت های باکتریایی مقابله میکند. برگ های توت هم مانند میوه ی آن دارای مواد مغذی زیادی است و حتی به عنوان غذا برای کرم ابریشم استفاده میشود برگ های این گیاه نازک، براق و به رنگ سبز روشن هستند از برگ های این گیاه برای درمان دیابت و کاهش کلسترول استفاده میشود میوه ی توت، مانند انگور، به رنگ قرمز و سفید دیده میشود

توت ها خواص زیادی دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.
1- منبع خوب آنتی اکسیدانی

تمام قسمت های گیاه توت اعم از برگ، ساقه و میوه ی آن دارای آنتی اکسیدان است آنتی اکسیدان ها به کاهش آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کنند. یکی از آنتی اکسیدان های مهم در آن رسوراترول است که توجه بسیار زیادی به آن میشود تحقیقات منتشر شده توسط مرکز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس اثر مثبت رسوراترول یا رزوراترول را بر سن و طول عمر افراد نشان داده است علاوه بر این در تحقیقات مشخص شده است که رسوراترول با گشاد کردن عروق از سکته ی مغزی پیشگیری میکند.
2- تقویت سیستم ایمنی
توت ها دارای آلکالوئیدهایی هستند که ماکروفاژها را فعال می کنند. ماکروفاژها سلول های سفید خون هستند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و قرار دادن آن در حالت آماده باش می شوند. این سلول ها شامل فعالیت بالایی در برابر تهدیدات سلامت می باشند. علاوه بر این میزان بالای ویتامین C این میوه آن را در برابر عفونت ها و ویروس ها مقاوم میکند.
3- کمک به تنظیم قند خون
در این مورد تحقیقات رسمی بیشتری نیاز است اما تصور می شود که توت دارای ترکیباتی باشد که سطح قند خون را تنظیم میکند. در چین و ترینیداد و توباگو از برگ توت برای تنظیم سطح قند خون به صورت سنتی استفاده می کنند. گفته می شود برخی از مواد شیمیایی موجود در توت سفید موجب تجزیه ی آهسته ی قندها در روده می شود و باعث می شود که قند آهسته تر به داخل خون ترشح شود و این موجب حفظ سطح قند خون در محدوده ی مطلوب میشود
4- خوراکی سالم!
توت خشک یک منبع خوبی از پروتئین، ویتامین C، ویتامین K، فیبر و آهن است حُسن آن هم این است که این خوراکی در فروشگاه های مواد غذایی – بهداشتی در همه جا در دسترس است! از این میوه های خشک می توانید به عنوان یک میان وعده ی کامل لذت ببرید. اگر شما در آب و هوای گرم زندگی می کنید و به اندازه کافی خوش شانس هستید که در نزدیکی محل زندگی تان درخت توت باشد، این روزها می توانید از میوه های تازه ی این درخت مفید بهره ببرید. البته نه فقط میوه، حتی برگ های این درخت را هم می توانید استفاده کنید؛ برگ ها هم دارای پروتئین، فیبر و مواد مغذی هستند!

5- مانع سرخی پوست

دکتران طب سنتی چینی از توت به عنوان یک درمان برای رفع تورم و قرمزی پوست استفاده می کنند. یک مطالعه ی رومانیایی نیز اخیر کشف کرده است که کورکومین و ترکیبات موجود در برگ توت ممکن است یک راه حل طبیعی برای درمان های این نوع التهابات باشد.
6- حفاظت از مغز
آیا توت برای حفظ سلامت مغز هم مفید است؟ پژوهشگران دانشگاه کان کائن در تایلند پاسخ این سؤال را با مجموعه ای از آزمایشات ارائه کرده اند. آن ها با ارزیابی اثر توت در موش های صحرایی نر مبتلا به اختلال حافظه و آسیب های مغزی به نتایج جالبی رسیدند. اگر چه تحقیقات بیشتری برای این نتیجه لازم است اما با توجه به این مطالعات می توان اعلام کرد که توت موجب تقویت شناختی و محافظت از اعصاب در موش هایی شد که آن را مصرف کرده بودند. موش ها با مصرف توت خاطرات را بهتر به یاد آورده و استرس اکسیداتیو کمتری داشتند.
Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.