چطور رگ های عنکبوتی پا را محو کنیم؟

0
1658
Loading...
  graphicstock.com
graphicstock.com

رگ های عنکبوتی، مشکلی بی خطر، اما بدشکل هستند این ها، رگ های بهم پیچیده ای درست در زیر پوست و معمولا آبی تیره، کبود و یا قرمز هستند بیش از 55 درصد زنان و 45 درصد مردان در طول زندگی شان رگ های عنکبوتی را تجربه می کنند.

رگ های عنکبوتی، رگ های خونی نازکی هستند که زیر پوست ظاهر می شوند. در حالت عادی این رگ ها قابل دیدن نیستند، اما عوامل گوناگونی باعث ورم، پیچ خوردگی و برجستگی این رگ ها می شوند. این رگ ها را رگ های واریسی نیز می نامند.

این رگ ها معمولا روی پاها دیده می شوند، اما گاهی هم ممکن است روی صورت، سینه ها و یا سایر قسمت های بدن ایجاد شوند.

در یک فرد سالم، خون از طرف اندام ها به سمت قلب می رود که در این مسیر، دریچه هایی در رگ ها وجود دارد که مانع برگشت خون می گردند. اما گاهی اوقات این دریچه ها به درستی عمل نمی کنند و در نتیجه خون برمیگردد و در اندام ها جمع میشود
انداختن پاها روی هم باعث فشردگی رگ های خونی شده و مانعی بر سر راه جریان خون ایجاد میکند

رگ های عنکبوتی عموما دردی ندارند، اما در مواردی نادر، می توانند داغ و خارش دار شوند.

حتی پوست تان ممکن است در این نواحی نازک و بی رنگ شود، در نتیجه جراحت دردناکی ایجاد گردد.
علل ایجاد رگ های عنکبوتی

رگ های عنکبوتی بیشتر در زنان دیده می شوند و احتمال بروز آن با بالا رفتن سن بیشتر میشود علت اصلی آن ژنتیک است، یعنی اگر فرد دیگری در خانواده تان از واریس، ورم قوزک پا، هموروئید یا رگ های عنکبوتی رنج می برد، احتمال اینکه شما هم دچار آن شوید زیاد است

سایر علل بروز رگ ها عنکبوتی عبارتند از:
– تغییرات هورمونی مثل بارداری، مصرف قرص ضد بارداری
– اضافه وزن
– کشیدن سیگار
– شغل هایی که باید ایستاده کار کنید
10 راهکار طبیعی برای خلاص شدن از رگ های عنکبوتی پاهای تان را روی هم نیندازید اگر عادت دارید هنگام نشستن پاهای تان را ضربدری روی هم بیاندازید، زودتر این عادت را ترک کنید. درست است که نوع نشستن راحت تر است، اما سنگینی پاها باعث فشردگی رگ های خونی شده و مانعی بر سر راه جریان خون ایجاد میکند.

جوراب های طبی فشاری بپوشید اگر کارتان طوری است که باید تمام روز را سر پا باشید، توصیه می شود که از جوراب های طبی فشاری استفاده کنید. این جوراب ها برای برگرداندن خون به سمت قلب کمک می کنند. می توانید این جوراب ها را از داروخانه تهیه کنید. این جوراب ها یکی از بهترین راه های جلوگیری از بروز رگ های عنکبوتی و واریس هستند

وزن اضافی تان کم کنید اگر اضافه وزن دارید، این احتمال وجود دارد که رگ های عنکبوتی بیشتر اذیت تان کند. اضافه وزن نه تنها به دلیل افزایش فشار روی جریان خون، احتمال ابتلا به این رگ ها را بیشتر میکند، بلکه باعث تشدید علائم هم میشود افراد چاق، دردهای بیشتری را تجربه می کنند که البته میزان این علائم بستگی به شاخص توده بدنی فرد دارد

مرتب ورزش کنید ورزش مخصوصا دویدن، برای گردش خون عالی است وقتی می دوید قلب تان تندتر می زند و پمپاژ خون سریع تر شده و خیلی بهتر از اندام ها به طرف قلب برمیگردد.

پاهای تان را بالا بیاورید یک راه دیگر برای کمک به سیستم گردش خون این است که روزانه 15 دقیقه دراز بکشید و پاهای تان را بالاتر از سطح قلب تان بگذارید. جاذبه زمین، کار خودش را میکند و اجازه نمیدهد خون در پایین پاهای تان جمع شود.

zimg_002_25

کفش پاشنه بلند نپوشید کفش های پاشنه بلند احتمال بروز رگ های عنکبوتی را افزایش می دهند. پاشنه های بلندتر از سه سانتی متر، بسیار مضر هستند، چون با قرار دادن کف و ساق پا در وضعیتی غیرطبیعی و نامناسب، به رگ ها فشار وارد می کنند.
اکنون کفش های زیادی طراحی شده که به گردش خون در پاها کمک می کنند و اگر احتمال بروز رگ های عنکبوتی در شما وجود دارد ، خیلی خوب است این کفش ها را بخرید.

برنامه غذایی تان را بررسی کنید این توصیه بسیار درستی است که : ” بگذارید غذا، داروی تان باشد.” سعی کنید تا جایی که امکان دارد به این توصیه پایبند باشید.

در مورد رگ های عنکبوتی، پیاز و سیر، بهترین غذاها به شمار می روند، چون خون را رقیق کرده و فشار روی رگ ها را کم می کنند. نمک زیاد هم خطر این مشکل را بیشتر میکند. انواع توت، مرکبات و غلات سبوس دار زیاد مصرف کنید.

ماساژ درمانی کنید ماساژ، شیوه ای بسیار موثر برای بهبود گردش خون است بنابراین احتمال بروز رگ های عنکبوتی را به حداقل می رساند. می توانید با استفاده از روغن های گیاهی چون اسانس لیمو و دانه های انگور تاثیرات ماساژ را بیشتر کنید.

مکمل های گیاهی را با نظر متخصص مصرف کنیدمکمل های گیاهی فراوانی در بازار موجودند که به کاهش یا پیشگیری از رگ های عنکبوتی کمک می کنند. برخی از این مکمل ها و تاثیرات آنها عبارتند از:
– جینکو: تقویت دیواره رگ های خونی و بهبود گردش خون
– عنبر سائل : ضدالتهاب و انقباض و محدود کردن رگ های عنکبوتی
– شاه بلوط هندی : کاهش تورم و قرمزی، تقویت رگ ها

توجه: اگر داروی شیمیایی خاصی مصرف می کنید، پیش از استفاده از این داروهای گیاهی، حتما با دکتر خود و یا داروساز داروخانه مشورت نمایید.

شلوار تنگ نپوشید پوشیدن شلوار تنگ که به کمر و کشاله ران فشار وارد میکند، غیر از اینکه ناراحت کننده است، خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی را نیز افزایش میدهد این نوع شلوارها مانند شریان بند عمل کرده و جریان خون را کم می کنند.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.