قی چیست؟/چرا چشم ها قی می کنند؟

0
991
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

  قی چیست؟/چرا چشم ها قی می کنند؟

 شاید شما نیز تجربه کرده باشید که در بیداری و یا خواب مایعی سفید یا زرد رنگ در گوشه چشمانتان جمع شده باشد. گاهی این مایع خود را به صورت بیرون ریختن چند قطره اشک از چشم نشان میدهد و شما می‌دانید که اشک نیست.

شاید از خود پرسیده باشید من که گریه نکرده‌ام، پس این آب چرا از چشم من می‌آید؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که بیرون ریختن این قطره‌های آب ممکن است از سایر مجراهای صورتتان نیز اتفاق بیفتد، مانند زمانی که ناخودآگاه از بینی و دهانتان قطرات آب خارج میشود.

حال این قطرات آب ممکن است در چشمان، خود را به صورت مایعی سفید یا زرد رنگ نشان دهد که به اصطلاح به آن قی چشم می‌گوییم. این ترشحات سفید یا زرد رنگ در گوشه چشم در بیشتر موارد همان گرد و خاک‌ها، سلول‌های مرده و آلودگی‌هایی است که از این طریق از چشم خارج میشود و نوعی ترشح مخاطی محسوب میشود. قی چشم به این دلیل ترشح میشود که باکتری‌ها، آلودگی‌ها و گرد و خاک را از چشم دور کند.

در واقع هر مرتبه که ما پلک می‌زنیم، پلک‌هایمان مانند شیشه‌پاک‌کنی عمل می‌کند که، آلودگی‌های سطح چشم را کنار می‌زند. اما هنگامی که خواب هستیم به این علت که چشمانمان را باز و بسته نمی‌کنیم، این آلودگی‌ها خارج نمیشود و به صورت قی در گوشه چشم‌هایمان جمع میشود و به همین دلیل است که هنگام بیدار شدن از خواب در صبح گوشه‌ چشمانمان قی دارد تجمع بیش از حد قی در چشمان ممکن است نشان از بیماری باشد، به همین علت در صورت افزایش ناگهانی و بیش از حد آن حتما این موضوع را با یک چشم دکتر در میان بگذارید.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.