داغی دست و پا، علل و درمان

0
3655
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

دست و پای داغ می تواند با یک حس گرمی و یا سوزن سوزن شدن دردناک در اندام رخ دهد.

آیا دست و پای شما هم داغ است؟
دست و پای داغ می تواند با یک حس گرمی و یا سوزن سوزن شدن دردناک در اندام رخ دهد و اغلب در شب بدتر می شود و به خواب رفتن را دشوار میکند هر چند انجام فعالیت فیزیکی نیز می تواند باعث ظهور این وضعیت شود افراد 45 سال و مسن تر بیشتر احتمال ابتلا به گرمی، قرمزی و یا سوزش دست و پا نسبت به گروه های سنی دیگر دارند در بسیاری از موارد این وضعیت موقتی است اما در شرایط خاصی، این وضعیت می تواند دائمیشود

علل احتمالی گرمی دست و پا
تعدادی از شرایط است که می تواند باعث ایجاد یک احساس سوزاندن ناراحت کننده (داغی) دست و پا شود ارزیابی علائم دیگر به شما کمک خواهد که علت آن را محدود کنید و بنابراین شما می توانید درمان مناسب را دریافت کنید.

اریترومالایزیا Erythromelalgia
این بیماری با علت درد سوزشی، قرمزی و یا افزایش درجه حرارت در دست و پا شناخته می شود این علائم با سوزن سوزن شدن و یا خارش شروع می شود و به آرامی با احساس سوزش دردناک پیشرفت میکند برخی از افراد گاه به گاه از این نشانه ها دارند در حالی برخی دیگر در همه زمان ها این علائم را تجربه می کنند این وضعیت ممکن است خود به خود و یا به عنوان یک نتیجه از یک بیماری عصبی رخ میدهد دکتران تلاش خواهند کرد که با درمان علل، این بیماری را درمان کنند.

سندروم تونل تارسال و یا مچ دست
این حالت ها در طبیعت خیلی مشابه هستند هر فشاری بر روی مفاصل، منجر به احساس سوزش در دست ها و پاها به دلیل فشرده سازی بر روی اعصاب می شود این احساس اغلب به عنوان یک شوک الکتریکی در اثر تابش از مفاصل آسیب دیده است

کم کاری تیروئید
یک بیماری است و زمانی که تیروئید به اندازه کافی هورمون لازم تولید نمیکند پیدا می شود و اگر درمان نشود می تواند در مفاصل دچار احساس گرمی و یا سوزاندن شود که می تواند در دست ها و پاها شدید باشد.

اختلال عملکرد کلیه
اگر کلیه ها درست کار نکنند می تواند منجر به احساس سوزش در سراسر بدن شود این زمانی رخ میدهد که بدن خود قادر به خلاصی از شر زباله های سلولی از طریق جریان خون نیست و منجر به تجمع زباله ها می شود اگر سلول ها به طور مداوم در معرض این سموم باشند آنها می توانند شروع به شکستن کرده و باعث آسیب بدن می شود اگر این وضعیت به اندازه کافی شدید باشد بیمار ممکن است نیاز به شروع درمان با دیالیز برای خلاصی از این زباله ها داشته باشد.

آسیب کبد
توجه داشته باشید که مواد زائد و سموم در بدن ساخته شده و اگر کبد نتواند آنها را فیلتر و دور کند مقدار آن در بدن بالا می رود اگر سموم وارد جریان خون شود می تواند یک درد سوزشی در سراسر بدن رخ دهد که ممکن است در اندام شدید تر باشد.

آسیب عصب
آسیب به اعصاب می تواند باعث احساس سوزش ناراحت کننده شود این علامت معمولاً در اندام قبل از گسترش در سراسر بدن آغاز خواهد شد شرایطی مانند دیابت می تواند باعث این آسیب شود مدیریت اصولی این شرایط زمینه ای، کلید حذف این ناراحتی است

یائسگی Menopause
نقطه در زندگی است که دوره ماهانه زن متوقف میشود این باعث ایجاد یک سیلان در سطح هورمون می شود که می تواند منجر به عوارض جانبی ناخوشایند در سراسر بدن، از جمله سوزاندن و یا سیستم سوزن سوزن شدن در دست و پا شود.

پای ورزشکاران
که در آن عفونت های قارچی بین انگشتان پا و در روی پاشنه پا رشد میکند. همانند گسترش عفونت، قارچ می تواند باعث پوست بسیار خشک، خارش و قرمز و منجر به درد سوزشی در پا شود . اگر عفونت به اندازه کافی جدی است که سبب تاول شود مرطوب شده وپوسته دار میشود این وضعیت با پوشیدن کفش و جوراب مرطوب برای مدت زمان طولانی بدتر میشود پوشیدن کفش تمیز و با استفاده از داروهای ضد قارچ می تواند به از بین بردن این بیماری کمک کند.

الکل خواران
مصرف مقدار زیاد الکل می تواند باعث درد در دست ها و پاها شود و بدن شروع به خراب شدن میکند. در بسیاری از موارد، خوداری از مصرف الکل می تواند این بیماری را در طول زمان متوقف کند.

کاهش ویتامین
کمبود ویتامین B1، B5، B6 و B12 در رژیم غذایی می تواند باعث احساس سوزش و توسعه در دست و پا شود. این باعث می شود که بدن قادر به حفظ سیستم عصبی به درستی نباشد. تنظیم رژیم غذایی یا مصرف مکمل برای افزایش جذب ویتامین می تواند به از بین بردن این علائم کمک کند.

درمان دست و پای داغ
درمان لازم برای دست و پای داغ بسته به علت ناراحتی متفاوت است

کفش مناسب در پا
احساس ناراحتی در پا اغلب می تواند با پوشیدن کفش مناسب، رها شوند. کفش با ارائه قوس کافی بدون فشارنده بودن یا شل می تواند به از بین بردن احساس سوزش مزاحم کمک کند. پوشیدن کفش و جوراب که خشک و تمیز هستند یک کلید برای اجتناب از مسائل مربوط به پوست، عامل احساس سوزش است

درخواست داروهای ضد قارچ
اگر کشف شد که یک عفونت قارچی عامل احساس سوزش ناراحت کننده است داروهای ضد قارچ باید به کار گرفته شوند. که در اغلب موارد، کرم های موضعی مانند butenafine یا میکونازول در منطقه آلوده برای از بین بردن عفونت استفاده خواهد شد. در موارد شدید، داروهای ضد قارچ خوراکی برای کمک به کشتن عامل عفونی در بدن به این درمان اضافه خواهد شد.

استفاده از مغناطیس درمانی
درمان مغناطیسی اغلب برای کمک به تسکین اندام خسته که شروع به سوزاندن و درد میکند استفاده میشود پوشیدن کفش با کف مغناطیسی یا دستبند مغناطیسی می تواند به کنترل درد عصبی و تسکین اندام خسته کمک کند.

بهبود گردش خون بدن
افزایش مصرف دارو یا ورزش بیشتر می تواند از طریق بهبود گردش خون در سراسر بدن سبب از بین بردن ناراحتی شود.

درمان بیماری های زمینه ای
هنگامی که یک احساس سوزش در اندام یک عارضه جانبی از شرایط دیگر مانند سوء مدیریت دیابت و یا کم کاری تیروئید باشد شما نیاز به مشورت با دکتر خود برای تنظیم درمان دارید.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.