خواص درمانی و فوق العاده مفید ریحان که تا به امروز نمیدانستید

0
3107
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

ریحان علاوه بر خوشبو و معطر بودن خواص درمانی زیادی دارد که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. از جمله خواص ریحان می توان به اثر کاهش وزن آن اشاره کرد.
ریحان، نام گیاهی یکساله از تیره نعناعیان است و برگ های معطرش مصرف غذایی دارد و بیشتر به عنوان سبزی خوردن استفاده میشود
دانه این گیاه سیاه و ریز است و تخم شربتی نام دارد که برای تهیه شربت به کار می رود و در درمان دل درد و ورم کلیه مفید است
برگ ریحان در دو نوع سبز و بنفش وجود دارد تخم شربتی همچنین در فصل گرمای سال برای خنک شدن بسیار موثر است
ترکیبات شیمیایی ریحان
از ریحان اسانسی به نام بازیلیک و یا روغن ریحان تهیه می شود که مصارف درمانی گوناگونی دارد اسانس ریحان دربرگیرنده موادی مانند استراگول و اوسی من است که بوی خوش ریحان از آنها ناشی میشود
اثر ریحان بر عملکرد مغز و کاهش وزن
ریحان دارای فلاونوئید (زردینه) هستند که می توانند از سلول های بدن محافظت کنند. فلاونوئیدها شامل اثرات قوی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند که سبب کندشدن فرآیند کاهش توانایی مغز در اثر افزایش سن می شوند.
فلاونوئید ها موجب بهبود خون رسانی به مغز شده و در افزایش حافظه و توان یادگیری نقش دارند. از مکانیسم های احتمالی اثرات فلاونوئیدها در کارکرد مغزی، برهم کنش آن ها با فرایند های موثر در بقای سلول، تمایز و شکل گیری حافظه می باشد.
همچنین فلاونوئیدها می توانند از ساختار سلولی بدن محافظت کرده و جلوی رشد باکتری های مضر را بگیرند. پژوهشگران اخیرا به این نتیجه رسیده اند که فلاونوئید موجود در ریحان می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند.
ویژگی ضد التهاب ریحان
ریحان شامل ماده ای روغنی به نام اوژنول است که بنابر تحقیقات معلوم شده این ماده روغنی می تواند فعالیت آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز را بگیرد.
این آنزیم در ایجاد التهاب در بدن نقش دارند. بنابراین ریحان می تواند با مسدود کردن این آنزیم، جلوی بسیاری از التهاب‌ها در بدن را بگیرد.
حافظ سلامت رگ های خونی
ریحان به دلیل دارا بودن کارتنوئیدها مانند بتاکاروتن، سرشار از ویتامین A است در واقع بتاکاروتن می تواند به ویتامین A تبدیل شود. حتی بتاکاروتن اثرات آنتی اکسیدانی قوی تری نسبت به  ویتامین A دارد
این ماده علاوه بر اینکه از بافت پوششی سلول های رگ های خونی محافظت میکند، جلوی تشکیل رادیکال های آزاد را نیز می گیرد. در واقع اجازه اکسیده شدن کلسترول در رگ های خونی را نمیدهد و مانع از تصلب شریان میشود
بدین ترتیب احتمال سکته های قلبی و مغزی به حداقل می رسد. از طرفی از آنجایی که دارای منیزیم فراوانی است، با آرام کردن ماهیجه و رگ های خونی، سلامت قلب و عروق را افزایش میدهد
ریحان منبعی عالی از ویتامین K، منگنز، مس، کلسیم، آهن، فولات، ویتامین C و اسیدهای چرب امگا3 است
از دیگر خواص ریحان
دم کرده برگ ریحان، اثر ضدتشنج دارد، مقوی و مدر است سردردهای عصبی و میگرن را درمان میکند. نفخ و گاز معده را از بین می برد.
در درمان برونشیت موثر است برای درمان برونشیت باید جوشانده برگ ریحان را، سه بار در روز و هربار یک قاشق سوپخوری مصرف کرد.
چنانچه تخم ریحان را در آب خیس کنید، ژله و لعاب تولید میکند که ادرارآور و معرق است
Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.