به این دلایل موبایل را در جیبتان نگذارید

0
5638
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

موبایل را کنار تخت خوابتان نگذارید؛ امواج موبایل سرطان زا است؛ لپ تاپ می تواند به عقیم شدن افراد منجر شود. این ها شنیده هایی است که شاید به گوش شما هم رسیده باشد، اما واقعا این گفته ها تا چه اندازه واقعی است، آیا امواج موبایل به بدن آسیب می زند؟ برای اطلاع از پاسخ این سئوال و سئوالات دیگر، گفتگوی ما با یک متخصص را دنبال کنید.

دکتر فرامرز امیری، متخصص مغز و اعصاب بیان کرد :

امواج موبایل ، امواج الکترومغناطیسی با قدرت کم هستند برخی معتقد بودند این امواج باعث آسیب جدی به مغز می شود، اما صحت این نظریه ثابت نشد، چرا که شدت امواج الکترومغناطیسی آنقدر کم است که به مغز آسیبی وارد نمیکند.

برخی دیگر مطرح کردند این امواج باعث گرم شدن بافت مغز و آسیب بافتی می شود و این آسیب بافتی، مغز را درگیر بسیاری از بیماری های خطرناک از جمله سرطان میکند.

تا سال 2016 که در آن قرار داریم نتایج متناقض بوده است برخی یافته ها که در مجلات معتبرهم چاپ شده است بر این مبنا بوده که گوشی موبایل هنگام استفاده بیش از 10 سال می تواند افزایش تومورهای مغزی را بالا ببرد، اما یک سری از بررسی های دیگر این موضوع را رد کردند.

در حال حاضر آژانس بین المللی تشعشعات، تاثیر موبایل و امواج موبایل را در گروه B دسته بندی میکند یعنی این اثرات هنوز ناشناخته است و هیچ مستندی در پشت این مباحث وجود ندارد که بصورت بالینی سبب افزایش بروز تومورهای خوش خیم و بدخیم شود.

همان طور که گفته شد سرطان زا بودن امواج موبایل تا به امروز اثبات نشده است، اما بطور کامل نمی توان گفت که بر روی انسان و عملکرد مغزش بی تاثیر است، زیرا سبب افزایش اختلال در کارکرد نسج مغز میشود

یکی از مهمترین این اختلال ها، سردردهای مقاوم به درمان است و در بیماران میگرنی باعث افزایش درد میشود همچنین مشخص شده است استفاده بیش از اندازه تلفن های همراه باعث افسردگی ، اضطراب ، کاهش تمرکز و خطا در محاسبات می شود و به طور کلی قدرت تمرکز را از مغز می گیرد.

افراد برای آسیب کمتر مغز می توانند از هندزفری ها برای مکالمه استفاده کنند، چرا که هر چه فاصله امواج با بافت مغز بیشتر باشد، آسیب کمتری به مغز وارد می شود و خطر کاهش می یابد.

نکته قابل ذکر این است که افراد هنگام خواب به هیچ عنوان گوشی روشن را کنار سر خود قرار ندهند ، زمان هایی که به مدت طولانی با موبایل کار نداریم یا زمان هایی که خواب هستیم تلفن همراه را خاموش یا در حالت پرواز قرار دهیم.

آقایان حواسشان باشد تلفن همراه خود را هرگز در جیب جلوی شلوار خود قرار ندهند. این کار مردان را دچار اختلالات جنسی و حتی ناباروری میکند، زیرا اثبات شده است قسمت هایی که پوشش استخوانی ندارند، آسیب پذیری بیشتری نسبت به قسمت های دیگر بدن دارند .

استفاده از موبایل برای خانم های باردار مشکلی ایجاد نمیکند، ولی اگر این استفاده از حد مجاز بیشتر باشد، خطر آفرین خواهد بود، مثلا خانم های باردار دقت کنند اگر روزی که از موبایل بیشتر استفاده می کنند، دچار سردرد می شوند، یعنی امواج بیش از حد مجاز روی آنها تاثیر گذاشته و این ممکن است خطراتی هم برای جنین ایجاد کند. خانم های باردار حواسشان باشد که نباید آنقدر از موبایل استفاده نکنند که دچار سردرد، ناراحتی و یا بی خوابی شوند.

دکتر امیری در رابطه با مضرات استفاده زیاد از تبلت و موبایل توسط کودکان اظهار کرد: امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دیگر کودکان مانند قدیم به بازی های دسته جمعی و پرتحرک علاقه نشان نمی دهند و بیشتر وقت خود را پای تبلت ، موبایل و لپ تاپ می گذرانند.

بلوغ زودرس ، پرخاشگری و درون گرایی سه آسیب جدی است که در کمین این گروه از کودکان است اطلاعات نابجایی که از طریق شبکه های اجتماعی و … در اختیار کودکان قرار می گیرد، آنها را درگیر بلوغ زودرس میکند. در اینجا فقط بلوغ جنسی مطرح نیست، بلکه از همه جهات کودک تحت تاثیر قرار می گیرد.

پرخاشگری ، اضطراب و تندی از ویژگی هایی است که امروزه در کودکان بسیار شاهد هستیم و همه اینها از استفاده های طولانی مدت و نابجا از تبلت ، موبایل و … سرچشمه می گیرد.

در آخر، درون گرایی که در نسل جدید بسیار دیده می شود، جدی ترین خطری است که کودکان را تهدید میکند، چرا که باعث می شود کودکان رفتار اجتماعی ضعیف تری را از خود نشان دهند ، تحرکشان کمتر شود و افزایش وزن در کودکان بیشتر گردد.

والدین باید دقت داشته باشند که نباید کودکان را به طور کلی از استفاده از تکنولوژی منع کنند، چرا که این دیدگاه در این عصر کاملا ناصحیح است فقط باید روش درست استفاده کردن از تکنولوژی را به کودک خود بیاموزند.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.