همه چیز درباره شایع‌ترین نوع سرطان که چراغ خاموش قربانی می‌گیرد

0
2092
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

سرطان معده، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان مردان وزنان است که تاکنون علت مشخصی برای آن عنوان نشده است این بیماری به دلیل رشد خارج از کنترل سلول‌های بدخیم در معده است که طی سالیان و به‌ آرامی رشد می‌کند، ولی متاسفانه در مراحل ابتدایی علائم چندانی ندارد و شاید به همین دلیل به‌ سختی تشخیص داده میشود.

کیومرث احمدی، متخصص داخلی و گوارش در این باره می‌گوید: در بروز سرطان معده چند عامل نقش مهم دارند. عامل اول، تغذیه است کسانی که شامل کمبود کالری و سوءتغذیه هستند، بیشتر به سرطان معده دچار می‌شوند. کمبود پروتئین‌ها و ویتامین‌ها به‌ خصوص ویتامین‌های A و C از دلایل اصلی ابتلای افراد به سرطان معده است

احمدی بابیان اینکه متاسفانه سرطان معده علائمی ندارد و زمانی علامت‌دار میشود که غیرقابل علاج است، به روش‌های تشخیص سرطان معده اشاره کرد و گفت: این بیماری بر اساس شرح‌ حال بیمار و معاینه فیزیکی توسط دکتر متخصص و انجام اقدامات تشخیصی از جمله تصویربرداری و نمونه‌برداری از ضایعه به کمک آندوسکوپی قسمت فوقانی سیستم گوارشی و بررسی پاتولوژیک، قابل‌تشخیص است

احمدی اضافه کرد: بهترین روش تشخیص سرطان معده آندوسکوپی است که شامل لوله‌ شامل دوربین است که آن را از راه دهان به داخل معده می‌فرستند که یک روش آسان و مطمئن برای تشخیص سرطان است البته عکس‌برداری از معده به شیوه دبل کنتراست نیز می‌تواند به تشخیص این بیماری کمک کند. اگر سرطان معده به‌موقع تشخیص داده شود، درمان‌پذیر است

این متخصص داخلی و گوارش گفت: سرطان معده شامل علائم محدودی است و به همین دلیل دیر تشخیص داده میشود. اما به‌طورکلی سیری زودرس، احساس پری شکم، درد مبهم در قسمت فوقانی شکم، خون‌ریزی، کم‌خونی، احساس سستی و خستگی، نبود میل به کار، حالت تهوع یا استفراغ و نفخ شکم از علائم سرطان معده است و افرادی که شامل این علائم هستند حتما باید به دکتر مراجعه کنند.

وی با اشاره به روش‌های پیشگیری از سرطان معده افزود: در درجه اول باید شامل یک رژیم غذایی مناسب باشیم. در یک رژیم غذایی مناسب باید به میزان کافی از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها استفاده کنیم. به‌طورمعمول، هر فرد به‌صورت روزانه باید بین ۹۰ تا ۱۵۰ گرم پروتئین مصرف کند.

احمدی افزود: مصرف ویتامین به‌خصوص ویتامین C و A نیز باید موردتوجه قرار گیرد. از سوی دیگر، مصرف میوه‌ها و انواع سبزی‌ها به دلیل اینکه شامل آنتی‌اکسیدان هستند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند. مصرف خیار شور و ماهی‌دودی و نمک نیز باید کاهش یابد. بیماری‌های معده نیز اگر درمان نشوند، ممکن است سبب بروز سرطان معده شوند.

وی در پایان گفت: بنابراین این بیماری‌ها حتما باید مورد درمان قرار گیرند. پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف الکل نیز در مبتلا نشدن به سرطان معده موثر است برداشتن بخشی از معده که شامل سلول‌های سرطانی است نیز مهم‌ترین روش درمانی است در کنار این روش ممکن است از شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی نیز استفاده شود.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.