چگونه آلرژی یا حساسیت را درمان کنیم؟

0
2527
Loading...
graphicstock.com
graphicstock.com

چگونه آلرژی یا حساسیت را درمان کنیم؟

با ماهمراه باشید تا شما را با راه های درمان آلرژی و حساسیت آشنا کنیم

آلرژی‌های فصلی، یکی از انواع شایع آلرژی‌هاستحساسیت فصلی یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد در فصل بهار و پاییز به آن مبتلا می‌شوند.

ژنتیک از موثر‌ترین عوامل ابتلا به حساسیت استبه عبارت ساده‌تر، اگر یکی از والدین به هر نوعی از آلرژی مبتلا باشد، ابتلای یک فرزند از 3 فرزندش به این بیماری دور از انتظار نخواهد بود. در صورتی که هر دو والد به حساسیت مبتلا باشند، احتمال ابتلای 7 فرزند از 10 فرزند آن‌ها به این مشکل وجود دارد

علائم آلرژی شامل آبریزش بینی، ریزش اشک، سرفه، عطسه و اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، آب ریزش از بینی و چشم‌ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوش‌های پوستی است که بستگی به واکنش افراد نسبت به آن ماده آلرژی زای خاص دارد

هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژی زا بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسیت نشان دهد.

حساسیت فصلی در چشم موجب ورم ملتهبه بهاری قرمزی، تورم و اشک ریزش و حساسیت به نور، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی و در دستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، احساس کمبود هوا خس ،تنگی نفس و در بینی احساس خارش در بینی و گلو ، سقف دهان و گوشها، کاهش تمرکز و احساس ناخوشى و خستگی و عصبی شدن است

مکانیسم واکنش آلرژیک چیست؟

بعد از آن‌که فرد در معرض ماده‌ی آلرژن قرار گرفت، نوع خاصى از آنتى بادى به نام «امینو گلوبولین E» و یا «IGE» در بدن او ترشح مى‌شود. در افراد سالم میزان و سطح IGE بسیار کم است حال آنکه در خون افرادى که واکنش نشان داده‌اند؛ این میزان درحد قابل توجهى بالا مى‌رود.

در بدن ما سلول‌هاى خاصى به نام «مست سل‌ها» و «بازوفیل»ها وجود دارند که در واکنش‌هاى آلرژیک دخیل هستند
IGE تولید شده در اثر تحریک پى در پى در مقابل آلرژن‌ها به سطح این سلول‌ها متصل مى‌شود و متعاقب آن، دیواره‌ی سلولى را سوراخ کرده باعث آزاد شدن مواد مختلفى مى‌شود.

این مواد باعث انقباض عضلات صاف مى‌شود و بسته به مسیر و محل ورود آلرژن و محل واکنش آن، نشانه‌هاى متفاوتى از جمله موارد زیر بروز می‌کند:
ورم ملتهمه‌ی چشم: شما به عنوان یک بزرگ‌سال، احتمال دارد واکنش‌هاى فوق را بیش‌تر در چشمان‌تان نشان دهید که علایم آن بیش‌تر هم‌راه با ورم غشای مخاطى بینى است و گله و شکایت اصلى مبتلایان مربوط به خارش چشم آن‌هاست که اگر با آسم هم‌راه شود؛ مى‌تواند باعث مسدود شدن راه هوا به شش‌ها شود که هم‌راه با تنفس سخت و سنگین و صداى خس خس بروز مى کند.

اگزما: کسانی‌که از اگزما رنج مى‌برند؛ پوست‌هاى حساسى پیدا مى‌کنند که خارش و سوزش دارد در این گروه از افراد، فاکتور حساس بودن والدین نقش مهمى دارد و بیش‌تر آن‌ها والدینى داشته‌اند که در بروز واکنش‌هاى آلرژیک، «اگزما» را بروز داده‌اند. این علایم را بیش‌تر در طرفین آرنج، زیر زانو، روى گردن، قوزک پا، مچ دست و پشت دست‌ها مى‌توان دید و در بسیارى از بیماران آسیب پوست به علت خارش شدید آن، با عفونت‌هاى باکتریایى هم ‌راه مى‌شود.

 پاک کردن هوای اطراف خود

می‌توانید در محیط کار و زندگی خود از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید تا از ورود ذرات گردوغبار، گرده گیاهان و هر آنچه که در هوای اطراف ایجاد حساسیت می‌کند، به دستگاه تنفسی جلوگیری شود. می‌توانید با پاک کردن هوای محیط اطراف خود، زمینه را برای بروز آلرژی به حداقل میزان ممکن برسانید.

** تمیز کردن پادری به طور مرتب

پادری‌ها معمولا در بیرون از منزل استفاده می‌شوند، اما در جلوی دستشویی، حمام و حتی اتاق‌ها هم به کار می‌روند. پادری‌ها به خصوص پادری‌های بیرون از منزل، مملو از خاک، گردو غبار، قارچ و میکروب می‌باشند و اگر برای مدت طولانی شسته نشوند، مواد حساسیت زا از آنها وارد هوا شده و علائم آلرژی را در افراد تشدید می‌کند.

 استفاده از ترکیب لیمو ترش و عسل

مقداری لیموترش را با مقداری آب و عسل مخلوط کنید. این ترکیب را صبح ها، به صورت ناشتا در فصولی که آلرژی دارید، مصرف کنید. مصرف این ترکیب به نرم شدن گلو کمک زیادی می‌کند و خلط پشت حلق را که سبب ناراحتی افراد مبتلا به حساسیت میشود از بین می‌برد.همچنین این ترکیب قابلیت دفع سموم بدن را دارد علاوه بر این منبع خوبی از ویتامین ث می‌باشد.

استفاده از گیاه اکالیپتوس

اکالیپتوس به طور طبیعی به عنوان کاهش‌دهنده انواع التهاب، مخصوصا التهاب تنفسی استفاده میشود.نحوه استفاده از آن به این صورت می‌باشد که 2 تا 3 قاشق غذاخوری برگ خرد شده گیاه اکالیپتوس را با یک فنجان آب جوش مخلوط کنید. سپس دمنوش آن را بنوشید. التهاب ناشی از بروز حساسیت در افراد با این روش کاهش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که برگ این گیاه در عطاری‌ها و فروشگاه‌ها قابل دسترسی و خریداری است

 عدم مصرف غذاهای آلرژی‌زا

در فصولی که آلرژی دارید، سعی کنید از مصرف غذاهای حساسیت زا خودداری کنید، زیرا علائم آلرژی را در شما بدتر می‌کنند.غذاهای تند و پر ادویه، میوه و سبزیجاتی مانند کیوی، بادمجان و گوجه فرنگی از جمله موادی هستند که علائم حساسیت را در بسیاری از افراد تشدید می‌کنند.

علائم آلرژی چیست؟

  • علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی
  • علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور
  • علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس
  • علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن

شایعترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد میشود علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری است

این بیماری به اسامی مختلف نامیده می شود از جمله حساسیت فصلی، حساسیت بهار، حساسیت به گروه گیاهان نامیده میشوداین بیماری، جزء بیماریهای شایع به شمار می رود همچنین این بیماری با آسم نیز همراهی دارد و مواردی که فرد در آن به هر دو بیماری مبتلا است کم نیست.

اگر چه هنوز علت این که چرا آلرژی در برخی افراد بیشتر شایع است، معلوم نیست، ولی استعداد ابتلا به آلرژی (واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن) معمولاً در افراد بعضی از خانواده ها بیشتر است هیچ کسی با بیماری آلرژی متولد نمیشود، ولی زمینه ابتلا به آن، ارثی است

آلرژی‌ها معمولاً در دوران کودکی شروع می‌شوند، ولی ممکن است در هر سن دیگری هم آغاز شوند. میزان حساسیت‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد، ولی ممکن است بعدها مجدداً عود کند.با دوری از مواد آلرژی زا و مصرف منظم داروها تحت نظر دکتر، می‌توان آلرژی را کنترل و درمان کرد.

خوراکی های آلرژی کش

پس از رعایت نکات ساده باید به سراغ خوراکی هایی بروید که می توانند شما را در راه مقابله با آلرژی همراه کنند. این خوراکی ها با موادی که دارند کمک به سزایی به شما خواهند کرد و همچنین از نظر دکتران نیز تایید شده است

ماست

اولین گزینه ای که باید در فصل بهار به سمت ان بروید و بیش از پیش استفاده کنید ماست است لبنیات برای از بین بردن آلرژی گزینه های بسیار مناسبی هستند و می توانید از آن ها استفاده کنید. ماست با داشتن خواص پروبیوتک می تواند نقش به سزایی در مقابله با باکتری ها و بیماری های مختلف داشته باشد. ماست سیستم بدن را تقویت میکند و یکی از بهترین گزینه های برای مقابل با آلرژِی است

ادویه

ادویه یکی از بخش های اصلی هر غذایی است و بودن آن در غذا می تواند باعث خوشمزه و خوش طعم شدن غذا شود از این رو باید در همه خوراکی ها به نوعی حضور داشته باشد. در فصل بهار استفاده از ادویه های تند مانند فلفل را بیشتر کنید تا از شر آلرژی ها در امان باشید. غذاهای تند در این فصل گزینه های بسیار خوبی برای از بین بردن آلرژی هستند

ماهی

گزینه بعدی که باید فصل بهار را با آن همراه کنید ماهی است وج.د امگا-3 در این خوراکی بیش از همه در این فصل به درد شما می خورد جایی که دیگر با خوردن ماهی بسیاری از علائم آلرژی برطرف میشود. در کنار ماهی بهتر است از غذاهای دریایی به طور کلی بیشتر استفاده کنید.

سیب

میوه ها نیز بخش آخری هستند که می توانند به شما در مقابل آلرژی کمک کنند. سیب اولین و بهترین گزینه ای است که می توانید از آن استفاده کنید. روزانه یک سیب از سوی بسیاری از دکتران برای سلامتی توصیه می شود و در این فصل این توصیه به اجبار تبدیل میشود اگر واقعا قصد آن را دارید که از آلرژی در امان باشید روزانه یک سیب را فراموش نکنید.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.