پنج کاری که کلیه تان را نابود میکند

0
7994
Loading...
graphicstock.com

پنج کاری که کلیه تان را نابود میکند

سلامت کلیه ها؛
افزایش فشارخون و دیابت نوع دو دلیل اصلی نارسایی کلیه هستند
کلیه عضوی بسیار سرسخت است و حتی با ۲۰ درصد از توانش می تواند همانند یک عضو سالم بدون آنکه علامتی از بیماری نشان دهد کار کند. برخی عادت ها برای کلیه ها سم است و بهتر است برای کاهش فشار وارده بر کلیه ها مراقب این عادت باشیم. 

√ مصرف زیاد گوشت قرمز به کلیه صدمه می زند

به گزارش آکاایران: مصرف زیاد گوشت و به خصوص گوشت قرمز به معنی افزایش سموم و ضایعات در خون است متخصصان توصیه می کنند روزانه و برحسب هر کیلو، از مصرف یک گرم پروتئین بیشتر تجاوز نکنید (یک فرد ۶۰ کیلویی نباید بیش از ۶۰ گرم پروتئین مصرف کند). این ماده غذایی را باید در حد متعادل میل کرد. بررسی ها نشان داده رژیم های پر پروتئین در درازمدت آسیب های غیرقابل جبرانی بر کلیه ها دارند.

 

√ مصرف زیاد داروها برای کلیه ها مضر است

مصرف داروهای ضدالتهابی غیراسترئیدی مانند ایبوبروفن و داروهایی مانند آسپرین و پاراستامول برای طولانی مدت می تواند برای کلیه ها خطرناک باشد. این داروها در درازمدت آب رسانی به سلول های کلیوی را کاهش می دهند.

 

√ عدم مصرف کافی مایعات به کلیه تان صدمه میزند

روزانه کلیه ها حجم زیادی از خون را تصفیه می کنند و حدود ۲ لیتر آب همرا با ضایعات از بدن دفع میشود کم آبی وقتی فردی مبتلا به نارسایی کلیه ها یا عفونت ادراری است بسیار خطرناک است در این شرایط مصرف به اندازه آب می تواند به کارکرد مناسب کلیه ها کمک کند. در شرایط طبیعی مصرف بیش از ۲ لیتر آب در روز فایده ای برای کلیه ها ندارد بلکه برعکس کار بیشتری به کلیه ها تحمیل کرده و باعث خستگی آنها میشود

 

√ سیگار کشیدن می تواند به کلیه تان آسیب برساند

فلزات سنگین موجود در سیگار در درازمدت به کلیه ها آسیب می رساند. برخی تحقیق های علمی به اثبات رسانده احتمال ابتلا به نارسایی کلیه ها در سیگاری ها ۴ برابر بیش از افراد غیرسیگاری است

 

√ عدم توجه به فشارخون و دیابت کلیه تان را نابود میکند

افزایش فشارخون و دیابت نوع دو دلیل اصلی نارسایی کلیه هستند این دو بیماری با آسیب رساندن به عروق و قلب، آب رسانی به سلول های کلیوی را کاهش داده و در نهایت باعث تصلب آن می شوند. متخصصان توصیه می کنند برای کنترل این بیماری ها دارو مصرف کنید و سالانه با اندازه گیری کراتینین خون از سلامت کلیه ها مطمئن شوید! فراموش نکنید اضافه وزن و چاقی هم می تواند تاثیر منفی بر کارکرد کلیه ها داشته باشد. در مصرف نمک هم حد تعادل را حفظ کنید و بیش از ۶ گرم نمک در روز نخورید.

جام نیوز

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.