۴ علامتی که زنان نباید نادیده بگیرند

0
3657
Loading...
graphicstock.com

۴ علامتی که زنان نباید نادیده بگیرند

متاسفانه بسیاری از زنان تمایلی ندارند به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند، چون معمولا از این کار می‌ترسند یا حتی خجالت می‌کشند. همین مساله باعث می‌شود که بسیاری از زنان با مشکلاتی مواجه شوند که عمدتا به‌راحتی قابل درمان هستند، اما با گذر زمان به مشکلات پیچیده‌تری منجر می‌شوند. بنابراین، اگر شما هم با یکی از علامت‌های زیر مواجه شدید، بدون معطلی حتما به پزشک مراجعه کنید و از این کار نترسید، چون سلامتی شما باید در اولویت زندگی‌تان قرار بگیرد.

۱. توده در پستان

تشخیص این‌که توده‌های احتمالی در پستان‌ها دقیقا نشانگر چه چیزی هستند، می‌تواند کار سختی باشد، اما فقط ۱۰ درصد از زنانی که با این توده‌ها مواجه می‌شوند، ‌درنهایت در گروه افراد مبتلا به سرطان قرار می‌گیرند. درواقع، این توده‌ها معمولا فیبروآدنوم هستند که از در هم فرورفتن بافت پستان به ‌وجود می‌آیند یا گاهی اوقات هم توده‌های چربی یا کیست‌های خوش‌خیم. با این‌ حال، اگر متوجه شدید که توده‌ای در پستان شما وجود دارد، باید در همه موارد به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

۲. خون‌ریزی غیرطبیعی

عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارند که مهم‌ترین‌شان عبارت‌اند از کاهش وزن، ورزش و استرس. خون‌ریزی ناشی از چرخه قاعدگی عمدتا به‌طور طبیعی بهبود می‌یابد و به درمان نیاز ندارد، اما اگر این خون‌ریزی بیش از حد سنگین باشد، از حالت عادی خارج شود یا بیش از حد طول بکشد، مراجعه به پزشک متخصص زنان ضروری پیدا می‌کند. علاوه بر این‌ها، ‌اگر شما بعد از رابطه زناشویی با هر گونه خون‌ریزی مواجه شدید یا بین چرخه‌های قاعدگی دوباره این خون‌ریزی را تجربه کردید، مراجعه به پزشک متخصص زنان از اهمیت بیشتر برخورار می‌شود. دلیلش هم این است که چنین حالت‌هایی می‌توانند از نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های مقاربتی (STDs) یا ناهنجاری‌های مربوط به رحم یا تخمدان باشند. در ضمن، اگر یائسه هستید و دوباره خون‌ریزی را تجربه کردید، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، چون خون‌ریزی پس از یائسگی کاملا غیرعادی است و می‌تواند از نشانه‌های ابتلا به سرطان رحم باشد.

۳. نفخ زیاد

متاسفانه وقتی که مساله سرطان تخمدان مطرح می‌شود، نشانه‌ها و علائم این سرطان می‌توانند بسیار مبهم و گسترده باشند. از اولین علائم این سرطان نیز نفخ شدیدی است که به سندرم روده التهابی شباهت دارد. بنابراین، اگر بیشتر از ۳ روز در هفته با نفخ شدید مواجه هستید، حتما برای بررسی بیشتر نزد پزشک متخصص زنان بروید. این پزشکان معمولا سوالاتی در زمینه علائم دیگر می‌پرسند که عبارت‌اند از درد در ناحیه لگن، احساس سیری یا بی‌اشتهایی، افزایش نیاز به دفع ادرار و کاهش وزن. پس از این سوالات است که پزشک می‌تواند آزمایش‌های مختلف را برای شما در نظر بگیرد.

۴. ترشحات غیرعادی

وجود ترشحات در واژن طبیعی است و اساسا واژن باید مرطوب باقی بماند تا از خودش در مقابل ابتلا به بیماری‌های مختلف محافظت کند. البته این ترشحات باید بی‌رنگ یا سفید باشند و همچنین بوی بدی نداشته باشند. غلظت این ترشحات نیز می‌تواند به چرخه قاعدگی مرتبط شود، اما اگر رنگ و بوی این ترشحات تغییر کردند، احتمالا وجود مشکلی را نشان می‌دهند. این حالت می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات شایع مانند واژینوز باکتریایی باشد که عمدتا به ‌راحتی قابل درمان است، اما این احتمال هم وجود دارد که شما به یکی از بیماری‌های جدی‌تر مقاربتی مبتلا باشید که اگر به‌ موقع درمان نشوند،‌ مشکلات خطرناکی را برای شما ایجاد می‌کنند. بنابراین، این علامت را هرگز نادیده نگیرید و در صورت مواجهه با ترشحات غیرطبیعی حتما نزد پزشک متخصص زنان بروید.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.