کبودی‌های بی علت پوستی را جدی بگیرید

3197
graphicstock.com

کبودی‌های بی علت پوستی را جدی بگیرید

یک متخصص پوست و مو گفت: ضعیفی رگ‌ها، سرطان خون و افت پلاکت می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های کبودی روی پوست بدن شود.

عبدالرضا عرفانی با اشاره به اینکه لکه‌های کبودی روی بدن به دو دلیل خون مردگی و تروما ایجاد می‌شود، اظهار کرد: گاهی نیز این لکه‌ها به علت اصابت بدن به اشیاء ایجاد می‌شود که این لکه‌ها امری طبیعی است.

وی با بیان اینکه لکه‌ها کبودی روی پوست بدن به چند علت ایجاد شود، افزود: ضعیفی رگ‌ها و اختلال خونی، سرطان خون و افت پلاکت می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های کبودی شود. رگ‌های بدن برخی افراد بسیار ضعیف است و خود به خود دچار خون ریزی‌ می‌شود.

- Advertisement -

این متخصص پوست تصریح کرد: در صورتی که علت ایجاد لکه‌ها بیماری انعقاد خون باشد، با درمان علل ایجاد انعقادخون، لکه‌ها کبودی نیز درمان می‌شود. علی رغم اینکه احتمال کمی وجود دارد که فرد به سرطان مبتلا شده باشد اما ایجاد هر نوع لکه‌ها نیازمند درمان و رسیدگی است.

عرفانی خاطر نشان کرد: افت پلاکت خون نیز، موجب خونریزی و ایجاد کبودی می‌شود. این خونریزی‌ها در پوست به شکل کبودی و در مغز و کبد به صورت خون ریزی داخلی اتفاق می افتد که بسیار جدی و خطرناک است.

همچنین یک عضو هیئت علمی گروه آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه معمولاً لکه‌هایی که کمتر از یک تا 1.5 سانتی متر است از اهمیت بسیاری برخوردار نیست، اظهار کرد: این خون ریزی‌ها و لکه‌های حاصل از آن‌ها کم خطر بوده اما به این معنا نیست که فرد علت ایجاد لکه‌ها را بررسی نکند، بیمار باید حتماً به پزشک مراجعه و برخی آزمایشات مربوط به انعقاد خون را انجام دهد.

فریبرز مکاریان اضافه کرد: به دو علت می‌توان علل ایجاد این لکه‌ها را بررسی کرد. علت نخست مربوط به مویرگ‌ها و افت پلاکت‌ها است و علت دوم ممکن است مربوط به اختلالات انعقاد خون باشد. در صورتی که علت مربوط به موی رگ‌ها و پلاکت‌ها است زیرا در برخی افراد مویرگ‌ها شکننده است و واریس‌های بسیار ریز، زیر جلدی ایجاد می‌شود و ممکن است با شکنندگی مویرگ خونریزی کنند، اما در برخی افراد ممکن است این لکه‌ها به علت مشکلات پلاکتی رخ دهد.

این متخصص آنکولوژی با بیان اینکه تعداد پلاکت‌های خون به طور طبیعی 150 هزار تا 450 هزار است، خاطر نشان کرد: معمولاً در صورتی که تعداد پلاکت‌ها کمتر از 30 الی 50 هزار باشد خود به خود در زیر پوست بیمار خون ریزی اتفاق می افتد.

مکاریان گفت: ایجاد این لکه‌ها در زنان به ویژه در سنین 20 تا 40 سالگی به دلیل شکنندگی عروق و مسائل هورمونی بیش از مردان اتفاق می افتد، این لکه‌ها در مردان شیوع کمتری دارد و به صورت کلی بیماری کم خطری است.

راه‌های درمان کبودی‌های بدن

۱- کمپرس سرد: یخ را داخل کیسه پلاستیکی و بعد درون یک حوله یا پارچه تمیز قرار دهید و روی محل آسیب‌دیده بگذارید. گذاشتن یخ به طور مستقیم روی پوست می‌تواند اوضاع را بدتر کند و یا موجب سرمازدگی شود.

۲- پرتقال و سایر میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ث نیز کبودی را درمان می‌کنند. کمبود این ویتامین نیز می‌تواند دیواره رگ‌های خونی را نازک و ضعیف کند؛ به طوری که حتی با کوچک‌ترین فشار، بدن فرد کبود شود.

۳- اگر لب‌هایتان بدون دلیل مشخصی کبود شد، نزد پزشک بروید. پزشک امکان وجود کم‌خونی یا بیماری قلبی یا ریوی را بررسی می‌کند. اما اگر کبودی لب در اثر سرما باشد، برای رفع آن حوله‌ای بزرگ یا پتویی را به سر تا پای خود بپیچید.

۴- اگر لب‌ها ناگهان کبود شدند و ضربان قلبتان بالا رفت، عرق کردید و یا به سرفه افتادید، دچار تنگی نفس شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر لب‌ها و ناخن‌های کودکتان کبود شد و سرفه شدید، تب یا تنگی نفس داشت، فورا به پزشک مراجعه کنید.

۵- سیگار نکشید. توجه داشته باشید سیگار بزرگ‌ترین دشمن پوست است. همچنین باعث افزایش طول درمان کبودی ها می شود.

۶- سیاهی دور چشم، در اغلب موارد بیماری محسوب نمی‌شود و این جزو خصوصیات طبیعی پوست برخی افراد است. پس برطرف کردن و پیشگیری کردن باعث از بین رفتن کامل سیاهی دور چشم نمی‌شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید