علت عطسه های مکرر و پی در پی چیست؟! + درمان سریع در 30 ثانیه

0
1087
Loading...
graphicstock.com

 علت عطسه های مکرر و پی در پی چیست؟! + درمان سریع در 30 ثانیه

این واقعیت وجود دارد که افرادی که سیستم تنفسی حساس تری دارند، به عوامل آلرژی زا بیشتر واکنش نشان می دهند و عطسه های بیشتری می کنند.

طبق تحقیقات انجام شده برخی وسایل خاص در محل زندگی عامل اصلی بروز عطسه هستند و در مورد حضور یا عدم حضور این وسایل باید آگاه بود.

عواملی مانند:

جارو چه از نوع دستی یا برقی هر دو نوع جارو می توانند عامل بروز عطسه باشند.محفظه یا کیسه جمع آوری گردوغبار موجود در جاروهای برقی به عنوان عامل اصلی بروز عطسه شناخته شده اند.

همچنین  جارو کردن با جابه جایی گرد و غبار باعث بروز عطسه میشود

توصیه می شود  در هنگام خالی کردن کیسه جارو برقی حتما از ماسک استفاده نمایید.

شمع ها:به خصوص شمع های با بوهای خاص و آروماتیک می توانند باعث بروز عطسه شوند.

توصیه می شود در صورتی که تعداد زیادی شمع های بودار در داخل خانه دارید، سعی کنید آنها را در جاهایی قرار دهید که هوا در آنجا جریان داشته باشد تا بوهای ناشی از شمع در یک منطقه تجمع نکند.

گلدان های گل در خانه:در واقع  خاک موجود در گلدان ها می توانند دارای مواد آلرژی زا باشند.

توصیه می شود در صورتی که می خواهید گلدان های گل را در آپارتمان یا یک فضای بسته نگه دارید، حتما از خاک های استاندارد و فاقد مواد آلرژن استفاده نمایید.

عروسک های پرزدار واسباب بازی ها:پرزهای مصنوعی عروسک ها می توانند منشاء بروز عطسه در افراد با حساسیت های تنفسی باشند.

توصیه ای که می شود این است که  هر از چند گاهی این عروسک ها در ماشین لباسشویی و یا با دست شسته شوند تا عوامل آلرژن موجود بر روی آنها از بین برود.

درجه حرارت محیط داخل خانه:درجه حرارت معتدل را برای محیط زندگی خود انتخاب نمایید. این درجه حرارت باید بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد باشد.

زیرا سرد یا گرم بودن بیش از اندازه محیط زندگی هر دو می توانند از عوامل تشدید کننده بروز عطسه باشند.

کوسن یا بالش های موجود در روی مبل: این بالش ها به مرور زمان قادرند گرد و غبار و مواد آلرژن را به خود جذب نمایند و باعث بروز عطسه شوند.

توصیه می شود به طور منظم این بالش ها شسته شوند و در مورد افرادی که در روز عطسه زیاد می کنند توصیه اکید می شود که از بالش های کمتری برای تزئین خانه استفاده شود.

چطور عطسه را متوقف کنید؟

بااینکه هنوز ثابت نشده است اما نفس کشیدن از راه دهان و گرفتن بینی در آن زمان می‌تواند چاره‌ساز باشد

چگونه آبریزش بینی و عطسه را درمان کنید؟
چنانچه عطسه و آبریزش بینی ناشی از عفونت ویروسی باشند، آنگاه تشکیل مایع به علت پارگی عروق خونی در بینی خواهد بود. ویروس باعث می‌شود رگهای خونی ملتهب شده و در نتیجه پاره شوند. همین تأثیر به هنگامی که مواد حساسیت‌زا مجرای بینی را تحریک می‌کنند مشاهده شده و منجر به التهاب رگهای خونی می‌شود. علائمی که از این وضعیت ایجاد می‌شوند می‌توانند بسیار مستأصل کننده بوده و ممکن است مخل فعالیتهای روزانه‌ی فرد شوند.

شستشوی بینی
شستشوی بینی با استفاده از آب نمک می‌تواند درمانی مؤثر برای از بین بردن احتقان بینی باشد. از یک قوری برای این منظور استفاده کنید. نوک لوله‌ی قوری را درون یکی از سوراخهای بینی کرده و سعی کنید آب را از دیگر سوراخ بینی با کج کردن سر خود فلاش و خارج سازید. این حرکت را چند مرتبه در هر دو سوراخ بینی تکرار کنید. جهت فرو نشاندن علائم در خردسالان می‌توانید از یک سرنگ استفاده کرده و عمل شستشو با آب نمک را از طریق آن انجام دهید.

بخار یا بخور
بخار با باز کردن مسیر بینی و حفظ رطوبت آن، موجب تسکین فوری می‌شود. بخار درمانی، گرفتگی را فرو نشانده و تنفس را آسان می‌سازد. شما می‌توانید بخار را به طور مستقیم از یک کتری با آب در حال جوش گرفته و یا از یک دستگاه بخور استفاده کنید. به منظور داشتن تأثیر بیشتر، چند قطره منتول یا روغن اوکالیپتوس را در آب بچکانید. گرفتن یک دوش گرم نیز در تسکین احتقان یا گرفتگی به همین صورت کمک خواهد کرد.

غذاهای گرم
نوشیدن نوشیدنی‌های داغ مانند چای لیمو یا سوپ برای آبریزش بینی شگفتی می‌کند. غذاهای گرم از طریق انقباض رگهای خونی موجب کاهش التهاب شده، در نتیجه گرفتگی و تراکم را فرو می‌نشاند. به منظور تسکین فوری، مقدار زیادی سوپ‌های رقیق خورده و غذاهای گرم، تند و ادویه‌ای مصرف کنید.

ویتامین C
ویتامین C یک تقویت کننده فوق‌العاده برای سیستم ایمنی است. این ویتامین سیستم ایمنی بدن را در برابر عفونت و آلرژی‌های مختلف تقویت می‌کند. مرکباتی مانند لیمو، پرتقال، گریپ فروت، و غیره، سرشار از ویتامین C هستند. علاوه بر این، خوردن سبزیجات غنی از بیوفلاونوئید مانند کلم بروکلی، فلفل، هویج، و غیره، همچنین برای این منظور بکار می‌رود.

مرطوب کننده
خشکی می‌تواند علائم آلرژی مانند آبریزش بینی و خارش چشم را تشدید کند. از این رو، ضرورت دارد که رطوبت لازم اتاق خود را به حال اول برگردانید. یک دستگاه مرطوب کننده می‌تواند به شما در افزایش سطح رطوبت اتاق کمک کند. با این حال، مطمئن شوید که رطوبت بیش از حد در اتاق ایجاد نکنید به این دلیل که ممکن است موجب ایجاد قارچ شود که به نوبه‌ی خود ممکن است علائم‌تان را بدتر سازد.

داروهای بدون نسخه
اگر هیچ یک از درمان‌های خانگی برای آبریزش بینی مؤثر واقع نشدند، می‌توانید در واقع چند داروی بدون نسخه را امتحان کنید. آنتی هیستامین‌ها به خصوص در تسکین علائم ناشی از واکنش آلرژیک مؤثر می‌باشند. آنها التهاب موجود در مجرای بینی را درمان کرده و در نتیجه علائم گرفتگی و احتقان بینی را کنترل می‌کنند. آنتی بیوتیک‌ها ثابت شده است که می‌توانند جهت درمان آبریزش بینی برای علائم ناشی از عفونت مؤثر ‌باشند. اسپری‌های بینی که بدون نسخه در دسترس می‌باشند نیز در حقیقت مؤثر می‌باشند، با این حال، استفاده از آنها بایستی به شدت محدود و کنترل شده باشد.
انجام یک ورزش سبک در طول این وضعیت نیز ثابت شده است که مفید می‌باشد. علاوه بر این، داروهای گیاهی مانند اکیناسه، بابونه، سیر، زنجبیل، و غیره، همچنین به طور موثر علائم را درمان می‌سازند. در صورتی که عطسه و آبریزش بینی شما به طور مؤثر فروکش نکردند، آنگاه در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

Loading...

نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.