چه کسانی نباید لب به گیلاس بزنند؟

2153
graphicstock.com

چه کسانی نباید لب به گیلاس بزنند؟

همه نمی‌توانند گیلاس بخورند. با این که آلرژی به گیلاس به اندازه سایر آلرژی‌ها عمومیت ندارد ولی احتمال آن وجود دارد.

گسترش نیوز- واکنش آلرژیک زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما به مواد خاص پاسخ منفی بدهد. در مورد آلرژی‌های غذایی، سیستم ایمنی بدن شما به پروئین‌های موجود در آنها حمله کرده و باعث ایجاد علایم ناخوشایند می‌شود.

هر نوع آلرزی غذایی ممکن است، اما برخی از آنها شایع ترند مثل آجیل، شیر و سویا.

- Advertisement -

آلرژی اولیه و ثانویه گیلاس

آلرژی گیلاس ممکن است به عنوان واکنش اولیه یا ثانویه طبقه بندی شود.

آلرژی اولیه گیلاس به این معنی است که شما به خود میوه حساسیت دارید که نسبت به آلرژی ثانویه گیلاس کمتر است. در آلرژی ثانویه گیلاس شما به گرده‌های گل این خانواده حساسیت دارید.

آلرژی میوه هایی مانند گیلاس اغلب مرتبط با بیماری‌ای به نام سندرم آلرژی دهانی یا OAS است. OAS علایم متوسطی اغلب در اطراف دهان و روی صورت در اثر مصرف میوه خام یا تازه ایجاد می‌شود.

ممکن است کودکان در اوایل زندگی فقط به گرده گل گیلاس آلرژی داشته باشد ولی در بزرگسالی آلرژی او پیشرفت کرده و به خود گیلاس هم آلرژی پیدا کند.

آلرژی به گیلاس شایع نیست ولی اگر به گیلاس آلرژی دارید ممکن است به سایر میوه‌ها و سبزیجات و آجیل‌ها هم آلرژی داشته باشید از جمله:

بادام

سیب

زردآلو یا دیگر میوه‌های هسته دار دو لپه

هویج

کرفس

فندق

کیوی

گلابی

گردو

اگر آلرژی اولیه گیلاس شدید دارید ممکن است بعد از مصرف میوه دچار علایم شدید گارشی از جمله درد معده، گرفتگی یا استفراغ شوید.

تشخیص آلرژی گیلاس

آلرژی غذایی به طور معمول باید توسط یک متخصص آلرژی تشخیص داده شود. پزشک پس از شنیدن شرح حال آزمایش پوست و خون را انجام می‌دهد. گاهی اوقات آلرژی شما ممکن است به جایی که زندگی می‌کنید بستگی داشته باشد مثلا آلرژی به گرده سایر گل‌ها باعث ایجاد واکنش به گیلاس شود.

درمان آلرژی گیلاس

برخی از آلرژی‌ها را می‌توان کنترل کرد ولی درمانی ندارند. تنها راهی که می‌توانید آلرژی گیلاس را به طور موثر درمان کنید اجتناب از مصر میوه و سایر آلرژن‌های ثانویه است.

گاهی استفاده منظم از آنتی هیستامین‌ها از قبیل سیتریزین و فکسوفنادین می‌تواند به کاهش علایم و خفیف شدن آنها کمک کند.

به طر کلی بهترین روش درمان آلرژی گیلاس پیشگیری از آن است. علاوه بر اجتناب از مصرف خود میوه باید از سایر محصولات تولید شده با گیلاس هم اجتناب کنید از جمله:

ژله ها

مرباها

آب نبات ها

پختنی ها

کنسرو

آبمیوه

پخت و پز نمی‌توانند عوامل آلرژی زا را تجزیه کند یا از بین ببرد.

شوک آنافیلاکسی گیلاس

گاهی اوقات افراد مبتلا به آلرژی غذایی شدید در معرض خطر واکنش آنافیلاکسی هستند. در حدود ۱.۷ افراد مبتلا به این نوع آلرژی، آنافیلاکسی ایجاد می‌شود.

یک شوک آنافیلاکتیک می‌تواند برخی از سیستم‌های اصلی بدن شما را از کار بیندازد و علایم زیر را ایجاد کند:

دشواری تنفس

تنگی در قفسه سینه و گلو

تورم صورت

خارش پوست

راش پوستی

کاهش فشار خون

ضربان قلب سریع

حالت تهوع یا استفراغ

سرگیجه

با مراجعه به پزشک و متناسب با مشکل شما تزریق اپی نفرین یا انسولین می‌تواند شدت واکنش‌های آلرژیک را کاهش دهد ولی باید مدتی بستری بمانید تا از رفع خطر مطمئن شوید.

در صورت مشاهده علایم شوک آنافیلاکسی باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید