خواص شگفت‌انگیز دانه کاج ؛ ۱۱ خواص باور نکردنی میوه و دانه درخت کاج

175

خواص شگفت‌انگیز دانه کاج ؛ ۱۱ خواص باور نکردنی میوه و دانه درخت کاج

دانه کاج در دسته سودمندترین دانه‌ها قرار دارد. از جمله خواص دانه کاج می‌توان به افزایش انرژی، مهار اشتها، کنترل دیابت و کمک به سلامت قلب و عروق اشاره کرد.
درخت کاج از جمله گیاهانی بوده که دارای کاربرد‌ها و خواص فراوانی در حیطه سلامت است. تمامی قسمت‌های این درخت دارای فواید زیادی است. دانه کاج نیز خواص بی‌نظیری از جمله افزایش انرژی، مهار اشتها، کنترل دیابت، کمک به درمان بیماری‌های قلبی، بهبود سلامت روان، جلوگیری از پوکی استخوان‌ و تقویت سیستم ایمنی را داراست. در ادامه به بررسی مفصل خواص دانه کاج خواهیم پرداخت.

مشخصات دانه کاج

دانه کاج از درختی که متعلق به خانواده Pinaceae بوده، به دست می‌آید. این دانه‌ها سخت بوده و حاوی محتوای چربی شبیه به بادام هستند. دانه‌های کاج به خاطر محتوای بالای مواد معدنی و ویتامین که نقش مهمی در بهبود سلامت بدن ایفا می‌کنند، مورد توجه قرار می‌گیرند.
لازم است بدانید که دانه‌های کاج از طریق یک فرآیند چند مرحله‌ای، قابل خوردن می‌شوند؛ این فرآیند با رسیده شدن میوه کاج آغاز می‌شود. سپس با قرار گرفتن مخروط‌های رسیده کاج درون یک کیسه در مقابل آفتاب، دانه‌ها به صورت کامل رسیده و قابل خوردن می‌شوند. این فرآیند حدود ۲۰ روز زمان می‌برد.

جدول ارزش غذایی دانه کاج
کلسیم
۶ میلی‌گرم
آهن
۵ میلی‌گرم
فسفر
۷۷۶ میلی‌گرم
پتاسیم
۸۰۶ میلی‌گرم
سدیم
۲۷ میلی‌گرم
روی
۷ میلی‌گرم
منگنز
۹ میلی‌گرم
مس
۸ میلی‌گرم
قند
۱ گرم
چربی اشباع شده
۱ گرم
پروتئین
۴ گرم
کربوهیدرات کل
۴ گرم
ویتامین C
۱ میلی‌گرم
ویتامین B6
۱ میلی‌گرم
ویتامین E
۶ میلی‌گرم
ویتامین K
۸ میکروگرم
نیاسین
۹ میلی‌گرم
ریبوفلاوین
۳ میلی‌گرم
فولات
۹ میکروگرم

- Advertisement -

در قسمت زیر به بررسی برخی از مهم‌ترین خواص دانه کاج می‌پردازیم.

۱. افزایش انرژی
این دانه‌ها سرشار از مواد مغذی مفید مانند پروتئین، آهن و تک چربی‌های غیر قابل اشباع هستند. علاوه بر این منیزیم در دانه کاج وجود داشته و وقتی که به‌طور منظم مصرف شود، این ترکیبات قادرند میزان انرژی شما را افزایش ‌دهند. گفته می‌شود که منیزیم یک منبع موثر برای دفع عواملی بوده که با خستگی مرتبط هستند. علاوه بر این، دانه کاج برای احیای بافت‌های آسیب‌دیده در بدن شما مفید بوده که به افزایش سطح انرژی کمک خواهد کرد.

۲. محدود کردن اشتها
مطالعات ثابت کرده‌اند که اسیدهای چرب ویژه‌ای که در دانه کاج یافت می‌شوند، قادرند اشتهای شما را مهار کنند؛ اسیدهای چرب به انتشار هورمون کوله سیستوکینین کمک می‌کنند. طبق گفته متخصصان تغذیه، وجود این هورمون به جلوگیری از افزایش اشتها منجر می‌شود. علاوه بر این، اسید پینولئیک یافت‌ شده در دانه کاج به اندازه‌ای موثر است که می‌تواند شما را به مدت طولانی سیر نگه دارد.

۳. کنترل دیابت
مصرف دانه کاج برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید است. مصرف متعادل این دانه می‌تواند گلوکز را کنترل کرده و میزان کلسترول بد را کاهش دهد؛ این امر در نهایت به سلامت قلبی و عروق شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این افراد دیابتی برای خوردن میان‌وعده، گزینه‌های کمی دارند که سرشار از مواد مغذی و عاری از چربی‌های بد باشد؛ بنابراین دانه کاج با دارا بودن این خواص، به عنوان یک میان‌وعده مفید و سالم برای بیماران دیابتی به شمار می‌شود.

۴. بهبود سلامت روان
دانه کاج از معدود مواد غذایی بوده که برای حفظ سلامت روان ضروری است. خوردن مشتی از این دانه‌ها می‌تواند بدون آسیب زدن به سلامتی شما، در مغزتان شگفتی بیافریند.
دانه کاج سرشار از آهن بوده و آهن نیز یک ماده معدنی مهم بوده که برای انتقال اکسیژن در تمام بدن از جمله مغز ضروری است. مطالعات نشان می‌دهد که دانه کاج می‌تواند به کاهش سطوح اضطراب، استرس، و افسردگی نیز کمک کند.
همان‌طور که گفته شد یکی دیگر از مواد معدنی موجود در دانه کاج منیزیم است؛ وقتی منیزیم به‌طور منظم مصرف ‌شود، می‌تواند اختلالات عاطفی را نیز کنترل کند.

۵. تقویت استخوان‌ ها
بعد از کلسیم، بدن برای قوی نگه داشتن استخوان‌ها به ویتامین K نیاز دارد. طبق مطالعات اخیر، مقدار بالای ویتامین K در بدن، می‌تواند از ابتلای به پوکی استخوان جلوگیری کند. این ویتامین به‌طور گسترده‌ در درمان پوکی استخوان و سایر مشکلات استخوانی استفاده شده و باعث متراکم‌تر شدن استخوان‌ها می‌گردد. زمانی که استخوان‌ها متراکم هستند، احتمال شکستگی بسیار کمتر می‌شود. خبر خوب اینکه دانه کاج حاوی ویتامین K بوده و یک گزینه مناسب برای تقویت استخوان‌ها به حساب می‌آید.

۶. کمک به سلامت قلب و عروق
این دانه شگفت‌انگیز سرشار از منگنز، منیزیم، چربی اشباع‌نشده، ویتامین E و K است؛ این مواد معدنی و ویتامین‌ها از قلب در برابر بیماری‌های مهلک مختلف، محافظت می‌کنند. در واقع این مواد امکان جریان خون مناسب به شریان‌ها را فراهم می‌کنند. علاوه بر این دانه کاج یک منبع برای جلوگیری از لخته شدن خون نیز به شمار می‌‌رود.

۷. تقویت سیستم ایمنی
سیستم ایمنی وظیفه مهم و تاثیرگذاری در حفظ بدن در برابر باکتری‌های عفونی، رادیکال‌های آزاد و … دارد.
با مصرف دانه کاج بدن با روی و منگنز غنی می‌شود؛ این دو ماده به اندازه‌ای قوی بوده که قادرند سیستم ایمنی را تقویت کرده و منجر به تقویت بافت‌های ارتباطی و هورمون‌های تعادل شوند.

۸. بهبود بینایی
استفاده از موادی مانند دانه کاج که حاوی لوتئین هستند، باعث بهبود قدرت بینایی می‌شوند. لوتئین، آنتی‌اکسیدانی بوده که ویتامین چشم نامیده می‌شود و اگر به‌طور مرتب مصرف شود، برای تقویت قدرت بینایی مفید است.
بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که لوتئین برای دفع عوامل مرتبط با آب مروارید ضروری است؛ تنها با نوش جان کردن مشتی دانه کاج می‌توانید مقادیر زیاد لوتئین دریافت کنید.

۹. کمک به کاهش وزن
یکی از خواص دانه کاج این بوده که به عنوان یک عامل سیری شناخته می‌شود. این دانه‌ها به لطف وجود اسید پینولنیک پتانسیل آن را داشته که اشتهای را مهار کنند. علاوه بر این، اسیدهای چرب موجود در دانه کاج برای سوزاندن چربی شکم موثر عمل می‌کنند. مطالعات نشان داده که با گنجاندن چربی‌های اشباع‌شده موجود در دانه‌های کاج در رژیم غذایی، می‌توان وزن کم کرد؛ در این حالت به تلاش‌های اضافی مانند رژیم غذایی و یا ورزش‌‌های سخت به خصوص برای سوزاندن چربی شکم، نیازی نیست.

۱۰. تقویت سلامت پوست
پوست نمایانگر غذاهایی بوده که مصرف می‌شود؛ بنابراین گنجاندن دانه کاج در رژیم غذایی یک انتخاب هوشمندانه و عاقلانه خواهد بود. دانه کاج شامل مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری بوده که در بهبود شرایط پوست موثر هستند.
داشتن یک رژیم غذایی سالم به اندازه یک برنامه مراقبت از پوست اهمیت دارد. در واقع محصولات زیبایی به تنهایی نمی‌توانند نتایج مطلوبی را ارائه دهند؛ مگر اینکه رژیم غذایی سالم باشد.

۱۱. تقویت مو
مصرف دانه کاج می‌تواند به درمان مشکلات مختلف پوست سر، مانند موخوره و شوره سر کمک کند. مصرف منظم دانه کاج می‌تواند منجر به تقویت فولیکول مو شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید