دیابتی ها بخوانند : معرفی 5 تا از بهترین خوراکی های جایگزین قند برای بیماران دیابتی

1364
graphicstock.com

دیابتی ها بخوانند : معرفی 5 تا از بهترین خوراکی های جایگزین قند برای بیماران دیابتی

یکی از راه های کنترل قند خون بالا , حذف کامل قند و شکر سفید از رژیم غذایی و جایگزین کردن مواد غذایی طبیعی است . در این مقاله به معرفی 5 موادغذایی حاوی قند طبیعی و مفید پرداخته ایم .

عسل

عسل ویتامین، مواد معدنی و مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد.

از مهمترین فواید عسل می توان به کاهش کلسترول بد و تریگلیسیرید های خون بیماران دیابتی پس از دو ماه مصرف، افزایش میزان کلسترول های خوب خون و درمان بسیاری از بیماری ها اشاره کرد.

- Advertisement -

عسل مقدار زیادی فروکتوز هم دارد. اما نسبت به شکر معمولی تأثیرات مضر کمتری بر قند خون و متابولیسم بدن دارد.

شیره انگور

 به جای قند و شکر شیره بخورید
شیره ها کمتر از قند و شکر مراحل تصفیه را گذرانده اند و به همین علت حاوی مواد مغذی بیشتر و مقداری فیبر گیاهی هستند ، بنابراین می توان آنها را جایگزین قند و شکر مصرفی روزانه کرد .

حواستان باشد شیره چاق کننده است
شیره ها در حجم کم کالری بالایی دارند و به همین علت می تواند برای افراد لاغر و یا بچه های کم وزن مفید باشد . اما مصرف بالای آن در افراد دارای اضافه وزن و چاق ، مبتلایان به فشار خون و چربی خون بالا ، افراد دیابتی توصیه نمی شود .

خرما

خرما میزان اندکی از انواع ویتامین‌ها و پتاسیم، فسفر و منیزیم را داراست.

وزن تقریبی هر خرما: 8 گرم

وعده توصیه شده: یک خرما در هر وعده، بیش از سه خرما در یک روز توصیه نمی‌شود. خرما انواع گوناگونی دارد و این که تصور کنیم همه آن‌ها از نظر اطلاعات تغذیه‌ای مشابه هم هستند، اشتباه است. به عنوان مثال برخی خرماهای تر می‌توانند حدود 20 درصد کمتر از خرماهای خشک کالری داشته باشند (اطلاعات جدول برای خرماهای خشک و نیمه خشک است).

البته میزان کالری تنها حوزه‌ای نیست که تفاوت بین انواع خرماها در آن دیده می‌شود بلکه مطالعات نشان‌دهنده تفاوت‌هایی در میزان قند و مواد معدنی بین انواع خرما نیز هست اما در واقعیت، اگر بیماری زمینه‌ای مانند دیابت ندارید، لازم نیست وسواس چندانی در انتخاب خرما داشته باشید؛ چرا که ما هر روز میزان کمی خرما مصرف می‌کنیم که این تفاوت‌های جزئی نمود چندانی در این میزان مصرف ندارد.

توصیه برای افراد مبتلا به دیابت در مورد مصرف خرما
بارگلیسمی خرما هر چه خشک‌تر و شیرین‌تر باشد، بالاتر می‌رود. بر این مبنا بهتر است، در خصوص نوع خرمایی که می‌خواهید مصرف کنید، به صورت موردی با پزشک خود مشورت کنید و البته یادتان باشد حتی در مصرف خرماهایی با بار گلیسمی پایین نیز نباید زیاده‌روی کرد.

کشمش

کشمش‌ها به صورت کلی ویتامین چندانی ندارند اما مواد معدنی مانند فسفر و پتاسیم به میزان اندکی در آن‌ها وجود دارد.

وزن تقریبی هر کشمش: بین نیم تا یک گرم

وعده توصیه شده: حداکثر 15 کشمش ریز یا 10 مویز در هر وعده

مصرف بیش از 20 گرم کشمش در روز توصیه نمی‌شود. شاید تصور کنید با توجه به تنوع زیاد کشمش‌ها، امکان معرفی آن‌ها در یک دسته وجود نداشته باشد اما واقعیت این است که کشمش‌ها و مویزها هر چند از نظر ظاهری با هم تفاوت‌های زیادی دارند اما وقتی اطلاعات تغذیه‌ای آن‌ها را در نظر می‌گیریم، تفاوت‌ها چندان زیاد نیست، به عنوان مثال میزان کالری مویز تنها حدود 10 درصد بیشتر از کشمش است.

توصیه برای افراد مبتلا به دیابت برای مصرف کشمش

کشمش بارگلیسمی به نسبت بالایی دارد، بر این مبنا توصیه می‌شود افراد دیابتی در مصرف آن محتاط باشند و به هیچ عنوان در خوردن آن زیاده‌روی نکنند.

توت خشک

ویتامینی ندارد اما مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، آهن و پتاسیم به میزان اندکی دارد.

وزن تقریبی هر توت خشک: کمی کمتر از یک گرم

وعده توصیه شده: حداکثر 10 توت خشک در هر وعده

مصرف بیشتر از 20 گرم توت خشک در روز توصیه نمی‌شود. در بین میوه‌های خشکی که به صورت معمول همراه با چای مصرف می‌شوند، توت خشک بالاترین میزان کالری را دارد. اما شاید برگ برنده توت را بتوانیم فیبر آن در نظر بگیریم. میزان فیبر در توت بالاست و از این نظر گزینه بهتری در مقایسه با کشمش است. این فیبر بالا علاوه بر فوایدی که برای سیستم گوارش ما دارد، باعث شده بار گلیسمی توت خشک نیز کاهش یابد.

توصیه برای افراد مبتلا به دیابت: میزان بار گلیسمی توت خشک به نسبت سایر گزینه‌های معرفی شده پایین‌تر و از این جهت گزینه مناسب‌تری است. البته یادتان باشد بهتر بودن این گزینه به معنای آن نیست که می‌توانید هر قدر خواستید از آن مصرف کنید. مصرف کنترل شده مواد شیرین، در هر حالی باید توسط شما رعایت شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید