زنان بخوانند : علت ترشحات قهوه‌ای قبل و بعد از پریود چیست؟

4409
graphicstock.com

زنان بخوانند : علت ترشحات قهوه‌ای قبل و بعد از پریود چیست؟

واژن ترشحات رنگی زیادی دارد اما رایج ترین آن ترشحات قهوه ای رنگ می باشد که معمولا قبل و بعد از قاعدگی ممکن است دیده شود

آیا شما هم ترشحات قهوه‌ای قبل یا بعد از پریود را تجربه کرده‌اید؟ از وقتی که به سن پریود رسیده‌اید احتمالا همیشه به شما گفته‌اند خونریزی‌های پریود قرمز هستند  شاید هرگز در مورد ترشحات قهوه‌ای رنگ بعد از پریود (یا قبل از آن) که در واقع بخشی از پروسه‌ی قاعدگی است چیزی به شما نگفته باشند. این ترشحات قهوه‌ای رنگ چه هستند؟

 

- Advertisement -

7 علت ترشحات قهوه ای واژن

در ادامه به 7 علت ترشحات قهوه ای واژن پرداخته می شود:

تخمک گذاری:

گاهی اوقات آزاد شدن یک تخمک در خلال دورۀ تخمک گذاری با کمی خونریزی همراه است. این خون با مخاط طبیعی واژن مخلوط شده و به همین دلیل قهوه ای روشن و گاهی تیره دیده می شود.

عارضه اندومتریوز:

در برخی موارد، بیماری اندومتریوز رحم موجب خروج ترشحات قهوه ای رنگ می شود. این ترشحات خونی است که در قاعدگی قبلی از بدن خارج نشده و مدتی در رحم باقی مانده است، به همین دلیل به شکل ترشحات قهوه ای رنگ دفع می­شود.

پیش یائسگی:

درست قبل از یائسگی، میزان هورمون های بدن به سرعت تغییر می­کند. به همین دلیل مواجهه ترشحات قهوه ای، صورتی یا حتی زرد در خلال این دوران امری کاملاً طبیعی است.

ترشحات قهوه‌ای رنگ در اثر اختلالات هورمونی در سیکل قاعدگی

ترشحات قهوه‌ای می‌توانند علامت یک اختلال هورمونی باشند. استروژن به تثبیت مخاط اندومتر کمک می‌کند. اگر شما استروژن بسیار کمی در بدن‌تان داشته باشید، مخاط اندومتر‌تان در زمان‌های متفاوتی طی سیکل می‌تواند ریزش کند. در نتیجه ممکن است لکه
بینی‌های قهوه‌ای یا خونریزی‌های غیر معمول دیگری را تجربه کنید.

ترشحات قهوه‌ای رنگ در اثر پولیپ رحم و پولیپ دهانه رحم

پولیپ‌های دهانه رحم (توده‌ای است که بر روی دهانه رحم رشد می‌کند و معمولا غیرسرطانی است) و پولیپ‌های رحم (توده‌ای که در حفره‌ی رحم رشد می‌کند و بیشتر اوقات غیرسرطانی است) می‌توانند بین پریود‌ها ایجاد لکه بینی کنند.

ترشحات قهوه‌ای رنگ در اثر سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز که یک عارضه‌ی شایع هورمونی است نیز می‌تواند سبب خونریزی بین پریود‌ها شود که البته با علائم دیگری مانند رشد اضافی مو‌های زائد نیز همراه است.

پیشگیری از بارداری:

پیشگیری از بارداری می­تواند موجب سیکل قاعدگی نامنظم، لکه بینی یا ترشحات قهوه ای شود.

روزهای ابتدایی بارداری:

لانه گزینی تخمک بارور شده درون دیواره رحم موجب تولید ترشحات قهوه ای رنگ می­شود اما وجود این نوع ترشحات در دوران بارداری می­تواند نشانۀ مشکلات جفت نیز باشد.

سقط جنین:

برخی از مادران در مراحل اولیه سقط جنین، خونریزی یا ترشحات قهوه ای رنگ دارند.

بیماری:

بیماری هایی مانند عفونت باکتریایی واژن، بیماری التهابی لگن، سرطان دهانه رحم و برخی از بیماری­های واگیردار جنسی با ترشحات قهوه ای رنگ همراه هستند.
در بسیاری موارد جای نگرانی وجود ندارد، اما اگر ترشح با بوی بد همراه باشد یا در دوران بارداری مقدار ترشحات زیاد باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه نمود و از سلامت خود اطمینان حاصل کرد.ندارد.

چه زمانی باید بابت ترشحات قهوه‌ای خود به پزشک مراجعه کنید؟

اگر همیشه قبل و بعد از پریودتان ترشحات قهوه‌ای دارید، نگران نباشید؛ مشکلی در سلامتی‌تان وجود ندارد.

به طور کلی ترشحات قهوه‌ای رنگ علامت خطرناکی نیستند و شما می‌توانید این ترشحات را شواهدی از یک پروسه‌ی شیمیایی طبیعی تلقی کنید.

اما اگر ترشحات قهوه‌ای پدیده‌ای تازه برای‌تان هستند، می‌توانید آن را علامتی هشداردهنده بدانید که نیاز به مراجعه به پزشک دارد، خصوصا اگر بین پریودهای‌تان روی بدهد.

به طور کلی اگر نگران هستید یا حتی فقط کنجکاوید، نگرانی‌تان را با پزشک متخصص زنان‌تان مطرح کنید. او می‌تواند به شما کمک کند واژن و رحم‌تان را بهتر بشناسید و آگاه بودن همیشه چیز خوبی است..

ترشحات قهوه‌ای رنگ ربطی به سرطان ندارد؟

بعد از رسیدن به یائسگی، لکه بینی یا خونریزی بین پریود‌ها یا بعد از رابطه جنسی، از هر رنگ و شکلی، یکی از شایع‌ترین علائم سرطان اندومتر است. ترشحات غیرمعمول واژن نیز یکی از علائم سرطان دهانه رحم است. علائمی فراتر از ترشحات معمولا بروز نمی‌کنند تا زمانی که دیگر سرطان پیشرفت کرده است.

چکاپ‌های منظم پزشکی، کلید تشخیص زودهنگام سرطان و در پیش گرفتن درمان به موقع است.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید