دکتر نوشین – دردهای مفصلی را چطور کم کنیم؟

561

با دکتر نوشین بیات، فوق‌تخصص روماتولوژی

دو نوع بیماری شایع باعث این درد‌ها می‌شود؛ یکی بیماری مکانیکی که آرتروز سردسته آنهاست و دوم بیماری روماتیسمی

graphicstock.com

آرتروز در مفاصل زانو، ستون فقرات، مچ دست و شانه اتفاق می‌افتد. در سنین بالا بیشتر دیده می‌شود. سن بالای 30 سال، وزن بالا و رژیم غذایی نامناسب، فشار به غضروف می‌آورد و فرسایش ایجاد می‌شود. این آسیب در خانم‌ها بعد از یائسگی بیشتر است. آنهایی که خیلی سر پا می‌ایستند، خیلی پله را بالا و پایین می‌روند یا در زمینه شغلی افراد و نیز بر اثر بیماری نقرس ایجاد می‌شود. نقرس می‌تواند به خاطر تخریبی که ایجاد می‌کند زمینه ساز آرتروز باشد.

علائم آرتروز و بیماری‌های روماتیسمی چست؟

- Advertisement -

خشکی صبحگاهی، وقتی راه می‌رود درد وخشکی بهتر می‌شود، اما در بیماری روماتیسمی این درد طولانی‌تر است و خشکی تا ظهر طول می‌کشد تا خوب شود. درد آرتروز با استراحت بهتر می‌شود.
فرد مبتلا به آرتروز موقع فعالیت شدید درد دارد. وقتی از پله پایین می‌آید یا از کوه بالا می‌رود، اما فرد مبتلا به روماتیسم وقتی استراحت می‌کند دردش بیشتر می‌شود.

اگر آرتروز در مراحل اولیه درمان شود، خوب است. پزشک با معاینه و تست‌هایی که می‌دهد تشخیص می‌دهد. برخی مواقع رادیوگرافی انجام می‌دهدکه در آزمایشات شواهد التهاب وجود ندارد. اما در روماتیسم، شواهد التهاب دیده می‌شود

علائم خارج مفصلی

بیماران ممکن است دچار علائم سیستماتیک مانند تب، ضعف، خستگی زودرس، بی‌اشتهایی و کاهش وزن داشته باشند. گاهی برآمدگی‌های‌ زیر پوست‌ به نام ندول یا گره های روماتوئید دیده می‌شود. و گاهی درگیری عروق و اعصاب پوست و یا سایر اعضاء بدن مثل کلیه ، ریه، طحال، کبد، بیضه‌ها و غیره و درگیری چشمی و خونی وجود دارد

آیا می‌توان درد زانو و شانه را با کمک ماساژ روغن زیتون کم کرد؟

بله، درد آرتروز می‌شود. با روغن زیتون و گلوکزامین درد کم می‌شود، اما درمان‌های اصلی را هم باید انجام دهیم

تغییر چه رفتارهایی به کاهش دردهای آرتروزی کمک می‌کند؟

وزن بالا به مفصل فشار می‌آورد و تخریب را بیشتر می‌کند. کاهش 5 درصدی وزن تا 50 درصد فشار روی مفصل را کم می‌کند. اگر رژیم غذایی مناسب مثل نان، برنج و چربی کمتر و فیبر و سبزیجات پخته بیشتر مصرف شود، کمک‌کننده است. فعالیت‌هایی که فشار به مفصل زانو می‌آورد نیز باید کمتر شود. یعنی کوهنوردی کمتر و شنا و راه رفتن در استخر بیشتر شود. البته پیاده‌روی در مبتلا به آرتروز باید طوری باشد که به درد نیفتد و روی سطح شیب‌دار نباشد

 فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

-تا زمانی‌ که‌ تب‌ و سایر علایم‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری‌ ناپدید نگشته‌اند، در رختخواب‌ به‌ استراحت‌ بپردازید، مگر برای‌ رفتن‌ به‌ توالت‌

پس‌ از آن‌ فعالیت خود را از سر بگیرید ، اما در طی‌ روز اوقاتی‌ را برای‌ استراحت‌ اختصاص‌ دهید. هر شب‌ حداقل‌ 12-10 ساعت‌ بخوابید. خود را زیاده‌ از حد خسته‌ نکنید.

-به‌ هنگام‌ ایستادن‌، راه‌ رفتن‌، و نشستن‌، بدن‌ خود را راست‌ نگاه‌ دارید.

-حتی‌المقدور به‌ طور فعال‌ ورزش‌ کنید تا قدرت‌ عضلانی‌ و حرکت‌ مفصل‌ تا حد امکان‌ حفظ‌ شود. شدت‌ فعالیت را به‌ تدریج‌ به‌ حد توصیه‌ شده‌ برسانید. ورزش‌ در استخر آب‌ گرم‌ برای‌ خشکی‌ مفاصل‌ خوب‌ است‌.

-مفصل‌ معلول‌ شده‌ را باید به‌ طور غیر فعال‌ (بدون‌ استفاده‌ از عضلات‌ حرکت‌دهنده آن‌ مفصل‌) حرکت‌ داد تا بدینوسیله‌ از انقباض‌ دایمی‌ و جمع‌شدگی‌ عضلات‌ جلوگیری‌ شود.

-یکی‌ رژیم‌ غذایی‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید. از روی‌ آوردن‌ به‌ رژیم‌های‌ مد روز برای‌ آرتریت‌، که‌ اتفاقاً زیاد هم‌ هستند، خودداری‌ کنید.

-اگر چاق‌ هستید وزن‌ خود را کم‌ کنید. چاقی‌ باعث‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ مفصل‌ می‌شود

 

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید