4 جمله طلایی برای بالا بردن عزت نفس

12288

در این نوشته قصد داریم شما را با جملات تأکیدی برای تقویت عزت نفس آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

هیچ دو نفری را نمی‌توان و نباید با هم مقایسه کرد، از مقایسه خود با دیگران دست بردارید، تنها شخصی که باید خودتان را با آن مقایسه کنید خود شما هستید.

- Advertisement -

کمال گرا نباشید

دست از کمال‌گرایی کشیده و اشتباهات خود را بپذیرید، هیچکس کامل نیست و تلاش برای رسیدن به حداکثر کمال فقط باعث نا‌‌ امیدی می‌شود در حالیکه پذیرفتن اشتباهات به رشد شما کمک چشمگیری خواهد کرد.
با خودتان مهربان باشید و همانطور که هستید خود را بپذیرید

خودتان را دوست داشته باشید و همانگونه که هستید، بپذیرید. مهربان نبودن با خود از نتایج عزت نفس پایین است، به خودتان عشق بورزید و خود را ارزشمند بدانید، با مهربانی با خود صحبت کنید و از یادآوری نقاط مثبتتان به خود غافل نشوید، برای خود هدیه خریده و از تفریح کردن لذت ببرید. این است احساس فردی با حرمت نفس سالم نسبت به خودش.

خودداری از تحقیر کردن خودتان حتی در قالب جملات با محتوای شوخی و مسخره.

عاشق خودتان باشید

اگر تصور بدی از خودتان داشته باشید، افکارتان منفی می‌شود و تأثیر بدی بر احساس و رفتارتان می‌گذارد. زمانی که احساس بدی دارید فقط چیزهای ناخوشایند را به خاطر می‌آورید و بدبین می‌شوید پس افکار منفی در مورد خودتان که در ذهنتان جاری است را دور بریزید و انتقاد کردن از خود را متوقف کنید و از خود قدردانی کنید. تمام بخش‌های وجودتان را همان‌گونه که هست دوست بدارید و نقایص خود را بپذیرید، هیچکس کامل نیست.

از منفی باف ها فاصله بگیرید

افرادی که عزت نفس پایین دارند مدام احساس می‌کنند باعث ناراحتی و آزار دیگران شده‌اند بنابراین برای بالا بردن عزت نفس، حس گناهکار بودن را از خود دور کنید.

هر چقدر تمایل داشته باشید باور کنید انسانی ارزشمند هستید باعث تقویت یکی از مولفه‌های اساسی عزت نفس شده‌اید.

برای افزایش عزت نفس شبکه های اجتماعی را الگو قرار ندهید

استفاده از شبکه‌های اجتماعی را تا حد ممکن کم کنید و زمان بیشتری را برای تجربه کردن دنیای واقعی پیرامون‌تان صرف کنید. این عمل قطعا دو حسن بزرگ دارد اول اینکه تجربیاتتان واقعی تر و ملموس تر هستند و تمام افراد با حرمت نفس سالم از این مهم غافل نمیشوند.

دوم اینکه الگوی رفتاری غلطی را برای خود انتخاب نکرده اید. این را بدانید افراد زیادی در دنیای مجازی وجود دارند که شاید زندگیشان به آن زیبایی که در دنیای مجازی میبینید نباشد اما باعث میشوند حس خوبی نسبت به خود نداشته باشید و خود را دست کم بگیرید.

اگر میخواهید عزت نفس خود را بهبود ببخشید تمرین کنید

تمرین مراقبه ذهن آگاهی را بطور منظم در برنامه زندگی خود قرار دهید. این تمرین به شما کمک میکند تا ذهنی آرام و بدون استرس داشته باشید. ذهن آرام معجزه میکند!

اگر آرامش داشته باشید با قدرت بیشتری در راستای افزایش عزت نفس خود قدم برمیدارید و بی شک با سرعت بیشتر نتیجه میگیرید.

صبور باشید افزایش عزت نفس فرآیندی مستمر است

بالا بردن عزت نفس فرآیندی مستمر و پیوسته است و هیچ گاه به پایان نخواهد رسید، بنابرین همواره به رشد و حرکت خود ادامه دهید، صبوری پیشه کنید و هیچ گاه از تلاش برای تقویت حرمت نفس خودتان غافل نشوید و در این راه پشتکار داشته باشید.

گاهی که از این مسیر خارج می‌شوید، دوباره از اول شروع کنید و با قدرت بیشتری به حرکت ادامه دهید، خود را شایسته زندگی شاد بدانید و در نظر داشته باشید که هر چقدر بیشتر برای خودتان ارزش قائل شوید دیگران نیز برای شما ارزش بیشتری قائل خواهند شد.

نکته پایانی

عزت نفس ضعیف شده حقیقتا می تواند زندگی، کار و ارتباطات ما را بسیار مشکل تر از آنچه واقعا هست کند. بنابراین، اگر عزت نفس پایین دارید، امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا آن را بهبود ببخشید و بتوانید به خجولی و کم رویی خود غلبه کنید.

چرا که دقیقا از زمانی که دید مثبت تری نسبت به خودتان داشته باشید، می ­فهمید که همه چیز در زندگی به مراتب راحت­ تر از حال حاضرتان پیش می­ رود و در پایان می خواستم بگویم مهم نیست کجا هستیم، در چه شرایط روانی هستیم.

برای تغییر شرایط و افزایش حرمت نفس همیشه راهی است

بلکه مهم این است که اگر بخواهیم از وضعیت کنونی که طبعا دوستش نداریم به وضعیتی برویم که رضایتمندی شما را جلب بکند همیشه راهی وجود دارد فقط باید بخواهیم و تصمیم بگیریم و از تکنیک ها و روش هایی که دیگران آزمایش کرده اند و جواب گرفته اند استفاده کنیم.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید