علائم کمبود ویتامین ای: ۴ نشانه مهم که دچار کمبود ویتامین E هستید و باید جدی بگیرید!

6287
graphicstock.com

کمبود ویتامین ای می تواند عوارض خطرناکی برای بدن مان داشته باشد .. کمبود ویتامین همراه با نشانه هایی است که در ادامه به آن ها میپردازیم …

علائم و نشانه های کمبود ویتامین E:

ضعف ماهیچه:

- Advertisement -

ویتامین E برای سیستم عصبی مرکزی بدن ضروری است. یکی از آنتی اکسیدان های ضروری و اصلی برای بدن میباشد.که کمبود آن منجر به ضعف های عضلانی می شود.

خستگی و سوزن سوزن شدن:

آسیب به فیبر عصبی میتواند از انتقال درست سیگنال ها جلوگیری کند و باعث ایجاد نوروپاتی محیطی میشود.

ضعیف شدن دید و بینایی:

کمبود ویتامین E و گیرنده های نور را در شبکیه و سایر سلول های چشم ضعیف میکند و میتواند در طول زمان، منجر به از بین رفتن کامل دید شود.

مشکلات مربوط به سیستم ایمنی بدن:

ضعف عظلانی و مشکلات درهماهنگی بدن، از علائم عصبی هستند که نشان دهنده آسیب به سیستم عصبی مرکزی و محیطی میشود. سیستم محیطی عصبی در خارج از مغر و نخاع قرار دارند و سیستم عصبی مرکزی بین مغز و نخاع ارتباط برقرار میکند.

مشکلات تعادل و راه رفتن

کمبود ویتامین E با از بین بردن نوع خاصی از نورون ها به نام سلول های پورکنژ انتقال پیام عصبی را دچار مشکل می کند..

ناباروری

ایجاد نقص در سیستم تولید مثل زنان و مردان یکی دیگر از عوارضی است که کمبود ویتامین E در بدن ایجاد می‌ کند،‌ این اختلال باعث می ‌شود تولید اسپرم در مردان مختل شده و اسپرم ‌های تولید شده کیفیت کافی را نداشته باشند؛ کمبود ویتامین E در زنان نیز با سقط جنین همراه است.

چه زمانی باید نزد پزشک بروید؟

هنگامی که این بیماری به صورت ژنتیکی در خانواده فرد وجود ندارد، اما آن فرد علائم کمبود این ویتامین را تجربه می‌کند باید به پزشک مراجعه نماید.

سطح بسیار پایین ویتامین E. در خون می‌تواند یک مساله بهداشتی باشد. آزمایش‌های بعدی را انجام دهید تا علل آن را پیدا کرده و راه‌های درمان آن را در پیش بگیرید.

راه‌های درمان

مکمل ویتامین E. اغلب می‌تواند راهکار موثری باشد.

غذا‌های حاوی ویتامین E. عبارتند از:

روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتابگردان، روغن بادام زمینی و روغن زیتون
آجیل‌ها
دانه‌ها
غلات کامل
شیر
اکثر سبزیجات از جمله بروکلی، اسفناج، فلفل قرمز و آووکادو
کیوی
میگو و فیله ماهی قزل آلا

ویتامین E عمدتا در روغن برخی از گیاهان از جمله؛ روغن جوانه گندم، روغن بادام، روغن فندق، روغن زیتون و روغن آفتاب گردان یافت می شود. همچنین آجیل تازه، اسفناج، کلم پیچ، سویا و سیب زمینی نیز مقادیری از این ویتامین دارند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید