نکات مهم در هنگام اندازه گیری فشار خون : در گرفتن فشار خون کدام عدد ملاک است

896
graphicstock.com

نکات مهم در هنگام اندازه گیری فشار خون : در گرفتن فشار خون کدام عدد ملاک است

فشار خون بالا یا پایین باعث بروز مشکلاتی می شود که لازم است بدانید در اندازه گیری فشار خون کدام اعداد مهم هستند، در این مطلب به اعداد مهم فشار خون اشاره می شود.

شاید شما هم جزو افرادی باشید که به تازگی در بسیج ملی اندازه‌گیری فشار خون شرکت داشته‌اید. اگر این گونه
باشد، می‌دانید که در هر بار اندازه‌گیری فشار خون، دو عدد به ما گفته می‌شود. عددی که به صورت معمول زیر 10 است و فشار دیاستولی نامیده می‌شود. هر زمان که میزان این عدد، زیر 8 باشد، از دید متخصصان فشار خون فرد در وضعیت مناسبی است. عدد دیگر اما فشار سیستولی است و در غالب موارد بالای 10 است. البته این عدد اگر بیشتر از 12 باشد، مطلوب نیست.

نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که بسیاری از افراد بعد از اندازه‌ گیری فشار خون، تمام توجه‌شان به عدد بزرگ تر که مربوط به فشار سیستولی است جلب می‌شود، در حالی که مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد عدد مربوط به فشار دیاستولی نیز اهمیت دارد و می‌تواند درباره احتمال بروز مشکلات قلبی به ما اطلاعات قابل توجهی دهد.

- Advertisement -

در نتایج مطالعاتی که به تازگی در کالیفرنیا و روی بیش از 1.3 میلیون نفر انجام شده است، محققان دریافتند که هر دو عدد در اندازه‌گیری فشار خون اهمیت دارد و می‌تواند درباره احتمال بروز بیماری‌های قلبی به ما اطلاعات ارزشمندی دهد.

به عنوان مثال افرادی که فشار دیاستولی آن ها بیش از 9.6 است، با افزایش 3.6 درصدی احتمال بروز بیماری‌های قلبی-عروقی مواجه هستند. از سوی دیگر احتمال بروز بیماری‌های قلبی-عروقی برای افرادی که فشار سیستولیک آن‌ها بیش از 16 است، 4.8 درصد بیشتر از افراد عادی است. این مطالعه تاکیدی دوباره بر اهمیت داشتن هر دو عدد در زمان اندازه‌گیری فشار خون است.

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد در پیش‌بینی احتمال بروز خطر بیماری‌های قلبی-عروقی هر دو عددی که در زمان اندازه‌گیری فشار خون به ما گفته می‌شود، اهمیت دارد.

ملاك های مربوط به اندازه گیری فشار خون

قرار داشتن در وضعیت آرام

داشتن فاصله با دستگاه فشار خون

گرد نكردن اعداد بدست آمده

اضطراب نداشتن بیمار

5 دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون استراحت كامل نمایید و نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون شخص باید از مصرف چایی و غذا و

سیگار كشیدن و فعالیت خودداری كرده و در صورتیكه مثانه وی پر باشد باید آن را خالی كند .

دستگاه اندازه گیری فشار خون

نكاتی كه باید قبل از خرید دستگاه اندازه گیری فشار خون به آن دقت كرد عبارتند از :

میزان حافظه فشار سنج دیجیتال

میزان حافظه نگهداری اطلاعات بسیار مهم است . اكثر موارد بهتر است فشار سنج شما توانایی نگهداری حداقل یك ماه اطلاعات اندازه گیری شده را داشته باشد .

ضمانت نامه فشار سنج

در هنگام خرید فشار سنج دیجیتالی به ضمانت نامه آنها نیز توجه كنید و بفهمید که آیا خدمات پس از فروش دارند یا خیر. بعد از اطمینان حاصل کردن از خدمات ضمانت نامه فشار سنج اقدام به خرید آن کنید.

فشار سنج دیجیتال مچی یا بازویی؟

استفاده از فشار سنج مچی راحت تر از فشار سنج بازویی است ولی توجه داشته باشید كه فشار اندازه گیری شده از روی بازو دقیق تر از مچ است .

دقت فشارسنج دیجیتالی

اقدام به خرید فشار سنج هایی کنید که دارای تاییدیه از سازمانهای معتبر پزشكی جهان هستند و دقت آنها تضمین شده است. این فشار سنج ها امكاناتی از جمله تشخیص آریتم قلبی ( نامنظمی عملكرد قلب) و میزان ضربان قلب نیز دارند . كلیه فشار سنج هایی که دارای تاییدیه آمریكا FDA ، ISO ، CE اروپا پزشكی و…. هستند، دقت بالایی دارند و بسیار مورد اطمینان هستند.

میزان باطری فشار سنج دیجیتال

میزان موجود بودن باطری و دوام آن نیز بسار مهم است و اینكه آیا باطری های این دستگاه را پس از اتمام دوره عمرشان می توان تهیه كرد یا خیر . نداشتن باطری باعث می شود كه هنگام استفاده فشار سنج را به برق وصل نمایید .

فشار سنج های خوب دارای باطری آلكا لاین می باشند كه در بازار موجود است و آداپتور همراه دارد كه در مواقع ضروری بتوان از برق استفاده كرد .

كاف دستگاه فشار سنج

به اندازه كاف فشار سنج توجه داشته باشید . اندازه كاف نادرست باعث نشان دادن فشار نادرست توسط دستگاه می شود.

نکات مهم در هنگام اندازه گیری فشار خون بیمار

برای اندازه گیری فشار خون فرد را روی تخت بخوابانید یا روی صندلی بنشانید بازوی راست ترجیحا لخت باشد و به هیچ وجه نباید بازوی بیمار آویزان باشد. اگر فرد روی تخت خوابیده است دست وی باید كنار بدن قرار گیرد و در صورت اینكه بر روی صندلی نشسته است دست وی را روی میز قرار دهید. بازوی راست باید به موازات قلب و در امتداد قفسه سینه به طور افقی قرار گیرد . سپس بازو بند (كاف ) را 2 تا 3 انگشت بالای آرنج به بازو بسته و وسط كیسه لاستیكی داخل بازوبند حتما روی سرخرگ بازویی قرار دهید و سپس به وسیله فشار سنج دیجیتالی فشار خون را اندازه گیری نمایید .

كنترل ضربان قلب بیمار

در بیمارانی كه ضربان قلب نامنظم است باید چندین بار فشار خون را اندازه بگیرید و میانگین آن ها را به عنوان فشار خون فرد در نظر بگیرید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید