6 داروی رایجی که شما را دچار اضافه وزن می کنند!

3541
graphicstock.com

6 داروی رایجی که شما را دچار اضافه وزن می کنند!

تنها رژیم غذایی ناسالم و عدم تحرک نیستند که مقصران اصلی افزایش وزن به حساب می آیند. گاهی داروهایی که به طور متداول مصرف می کنید نقش مهمی در ابتلا به اضافه وزن و چاقی دارند

اینطور ثابت شده که ۶ نوع داروی تجویزی و مصرف مداوم آنها سبب افزایش وزن در شما می شوند:

داروهای ضد بارداری: این داروها باعث آزادسازی هورمون پروژسترون در بدن می شوند. پروژسترون منجر به افزایش اشتها می شود. ضمنا داروهای ضدبارداری، باعث احتباس آب در بدن می شوند.

- Advertisement -

داروهای مسدود کننده بتا: نباید از مصرف داروهای کاهنده خون به دلیل ترس از چاقی، خودداری کرد و حتما باید از پزشک بخواهید که داروی جایگزین برای شما در نظر بگیرد. پزشک ممکن است که به جای داروهای قدیمی، داروهای مسدودکننده بتای جدیدتر، یا داروهای مسدودکننده کانال کلسیم و یا محدودکننده هایACE را تجویز کند. ھمچنین باید مراقب رژیم غذایی خود باشید تا قند و شکر کمتری داشته و در عوض، میوه و سبزیجات تازه بیشتری مصرف کنید و فعالیت بدنی بیشتری نیز داشته باشید.

انسولین: برخی از داروهای انسولین در برخی از افراد به افزایش وزن منجر می شود. علاوه بر این، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، یا چاق هستند و یا در معرض ابتلا به اضافه وزن قرار دارند. اکثر این افراد، تحرک بدنی کافی ندارند و انرژی کافی نمی سوزانند. برای جلوگیری از افزایش وزن باید زیر نظر پزشک، یک برنامه ورزشی برای خود ترتیب بدهید. پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه در روز نیز اثرات چشمگیری بر وضعیت قند خون و وزن فرد دارد.

آنتی‌هیستامین‌ها: مصرف آنتی هیستامین به مدت طولانی اثراتی مانند اضافه وزن دارد. بنابراین، اگر برای فروکش کردن تب و به صورت موقتی از آنتی هیستامین استفاده شود، اثری بر روی افزایش وزن نخواهد گذاشت. اگر به هر دلیلی مجبور هستید که از آنتی هیستامین به مدت طولانی استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت صلاحدید، داروی مشابهی برای شما تجویز نماید.

استروئیدها: مصرف طولانی مدت استروئیدها در افرادی که به بیماری هایی نظیر آرتریت، آسم و بیماری های گوارشی مبتلا هستند، احتمال افزایش زن رو بالا می برد. این داروها، اشتھا را افزایش داده و در طولانی مدت منجر به اضافه وزن می شوند. اگر مجبور هستید که از استروئیدها به مدت طولانی استفاده کنید، با پزشک خود در مورد امکان کاهش دوز دارو مشورت نمایید.

داروهای ضد افسردگی: سروتونین و دوپامین موجود در این داروها که انتقال دهنده های عصبی هستند که با ایجاد لذت و شادی در ارتباطند، اشتها را نیز برای خوردن، بیشتر می کنند. البته، عوارض جانبی این داروها از فردی به فرد دیگر، تفاوت دارد. اگر دغدغه وزن دارید، حتما در مورد قطع مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید