بهترین راه های درمان سینوزیت : درمان خانگی سینوزیت بدون دارو بدون دردسر

2327
graphicstock.com

سینوزیت یک عفونت سینوسی است که مربوط به دستگاه تنفسی است که این مشکل را می توان با روش های خانگی مانند سرکه سیب، بخور سیر، آب گوجه و غیره درمان کرد.

برای درمان سینوزیت راه های خانگی به شما معرفی خواهیم کرد که تاثیر آن از داروهای شیمیایی بیشتر باشد.

چای زردچوبه و زنجبیل

زنجبیل و زردچوبه برای سینوزیت را باید همراه با آب داغ تهیه کنید. به این صورت که برای اثرپذیری بیشتر بهتر است که یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی و خام، نصف یک لیموی کوچک و مقداری ریشه زنجبیل همراه با یک قاشق چای خوری زردچوبه، یک چهارم قاشق چایخوری فلفل سیاه و نصف قاشق چای خوری دارچین ترکیب نمایید.

- Advertisement -

تمام مواد را به خوبی هم بزنید و داخل آب داغ ریخته و چند دقیقه صبر کنید و سپس آن را نوش جان کنید. با این کار سینوزیت شما بهبود زیادی پیدا خواهد کرد.

 سرکه سیب

اولین انتخاب برای درمان سینوزیت معمولاً سرکه سیب می باشد. در چنین شرایطی می توانید از هر نوع سرکه سیبی استفاده کنید. دو قاشق غذاخوری سرکه سیب، یک قاشق غذاخوری عسل و یک فنجان آب ترکیب بسیار عالی خواهد شد. سرکه سیب را معمولاً به صورت قرص های کپسولی نیز در دسترس مردم قرار می دهند.

بخور روغن آرگان

چند قطره روغن آرگان را در آب ریخته و چند دقیقه آن را بجوشانید و سپس با آن بخور بگیرید. همچنین اجازه دهید که دهان شما کاملاً باز باشد و دهان و بینی تان کاملاً بخار را به داخل بدهد اما چشمان خود را بسته نگه دارید. این کار باعث مبارزه با عفونت ها می شود و عملکرد بیولوژیکی بدن را برای مقابله با سینوزیت بهبود می بخشد.

  شستشوی بینی با بخور سیر

از آن جایی که سینوزیت یک عفونت باکتریایی می باشد، سیر می تواند به مبارزه با باکتری های سینوزیت کمک کند. اول از همه باید بخور سیر را تهیه کنید. با این کار به 3 الی 4 حبه سیر نیاز دارید و همچنین کمی آب جوش به مدت چند دقیقه به آن اضافه کنید و زمانی که سیر جوش آمد، با استفاده از آن بخور بگیرید و هر زمان که احساس کردید ، گرفتگی شدید از بین نرفته، از این روش استفاده کنید.

  مصرف دانه شنبلیله به صورت روزانه

این روش کاملا ساده است. مقداری شنبلیله را در یک لیوان آب بریزید و چند دقیقه بجوشانید و سپس بعد از اینکه از حالت داغی در آمد و گرم شد، آن را بنوشید. این کار را تا جایی که عفونت سینوسی شما درمان شود، ادامه دهید. البته ممکن است که شنبلیله عوارض جانبی داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف آن حتماً با پزشک مشورت کنید.

  مصرف آب گوجه داغ به صورت روزانه

اول از همه یک فنجان آب گوجه را تهیه کرده و سپس یک قاشق چای خوری سیر رنده شده، یک قاشق چای خوری آب لیمو و کمی نمک به آن اضافه کنید. تمام مواد را ترکیب کرده و بجوشانید. حداقل دو بار در روز از این نوشیدنی استفاده کنید.

بخور پیاز

برای درمان عفونت سینوسی از پیاز استفاده کنید و راهکار زیر را در پیش بگیرید . پیاز را به قطعات کوچک تر خرد کنید، کمی آب به آن اضافه کرده و آن را به مدت 5 دقیقه بجوشانید. بعد از اتمام کار آن را در یک کاسه کوچک ریخته و بخور انجام دهید و همچنین می توانید این بخور را به مدت چند دقیقه ادامه دهید تا گرفتگی بینی شما باز شود و عفونت سینوسی درمان گردد. یکی از راه های ساده این است که یک پیاز را خرد کرده و آن را در همان حالت استشمام کنید.

  محلول نمک

برای ساخت محلول نمک باید راهکار زیر را در پیش بگیرید . اول از همه یک لیوان را تا یک چهارم جوش شیرین بریزید و سپس یک الی دو قاشق غذاخوری آب گرم را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید و سپس کمی آب تازه به آن اضافه کنید. مراقب باشید آبی که در مرحله دوم اضافه می کنید، داغ نباشد اما باید حالت ولرم داشته باشد و بعد ، بینی خود را با این آب شستشو دهید تا راه تنفس شما باز شود.

استفاده از برگ لیمو برای قرقره کردن

این روش یکی از بهترین درمان های خانگی برای سینوزیت ها می باشد، زیرا لیمو حاوی فواید زیادی است که در برابر ویروس های به وجود آورنده عفونت سینوسی مبارزه می کند. اول از همه کمی برگ لیموی خشک شده را فراهم کنید. سپس آن را به مدت 10 دقیقه در آب بجوشانید و چند دقیقه دهان خود را با آن قرقره کنید. بهتر است که قرقره گلو با این ترکیب را دو بار در روز انجام دهید، تا سریع تر از شر عفونت های سینوسی خلاص شوید.

  به اندازه کافی بخوابید

خوابیدن نقش مهمی را در سلامت کلی بدن ایفا می کند . خواب خوب بستگی به میزان و زمان خوابیدن شما در طول روز دارد . خواب کافی می تواند یک مبارزه گر عالی با سینوزیت باشد.

به اندازه کافی آب بنوشید

قطعاً برای سلامتی و رها شدن از مشکلات بیماری مثل سینوزیت باید مطمئن شوید که بدن شما به اندازه کافی آب دارد. این آب می تواند از طریق آب معمولی، چای، آب میوه های طبیعی و غیره فراهم شود زیرا رطوبت باعث می شود که سینوس ها پاکسازی شوند.

پس از آن باید در طول روز به اندازه کافی مایعات را به بدن برسانید و از چیزهایی که آب بدن شما را می کِشند ، مثل شیرینی جات، کافئین و الکل دوری کنید.

کم آبی عاملی برای التهاب راه تنفسی و غلیظ شدن مخاط می باشد اما مصرف آب به اندازه هشت لیوان در طول روز راه بینی را باز می کند و از سینوزیت جلوگیری می کند

کمپرس گرم

همانطور که پیش تر هم گفتیم ، راه بینی باید مرطوب باشد تا از سینوزیت جلوگیری شود. یکی از اقدامات موثر، استفاده از کمپرس گرم می باشد زیرا به قسمت های مورد نظر رطوبت می رساند. کمپرس گرم و حاوی بخار را روی صورت قرار دهید تا سینوزیت شما تحت کنترل قرار بگیرد. از کمپرس گرم به مدت نیم ساعت استفاده کنید و این مرحله را 3 بار تکرار کنید.

  دستگاه بخور

در مطالب قبلی مرتبط با درمان خانگی سینوزیت در بخش سلامت نمناک گفتیم که دستگاه بخور به شدت در باز کردن راه بینی و از بین بردن سینوزیت موثر است. در قسمتی از خانه که رفت و آمد بیشتری دارید، از دستگاه بخور استفاده کنید تا جریان هوای شما باز باشد و دچار خشکی نشود.

  استفاده از شوینده های بینی

زمانی که از شوینده های بینی استفاده می کنید ، راه هوا را باز می کنید. همانطور که پیش تر هم گفتیم این شوینده های بینی هم به صورت طبیعی مثل آب و نمک استفاده می شوند و هم می توانید آن ها را آماده از داروخانه خریداری کنید. این شوینده ها گرد و غبار و آلودگی های موجود را از بین می برند و سینوس های شما را مرطوب نگه می دارند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید